Dziś trudno wyobrazić sobie, że kiedyś nie było pralki, proszku do prania czy płynu do płukania. Nasze prababcie i praprababcie kiedyś z higieną radziły sobie w zupełnie inny sposób. Jak to wyglądało dziesiątki lat temu? Przekonali się o tym uczniowie klasy 2a i 2b,którzy w Miejskim Centrum Kultury obejrzeli przedstawienie teatru obrzędowego ,,Pranie”. Obrzęd prania zaprezentowali dzieciom członkowie Koła Gospodyń Wiejskich Słoneczny Krąg z Bodzechowa. Podczas spektaklu młodzi widzowie poznali tradycje ludowe regionu świętokrzyskiego i doskonale się bawili..
Aktualności
Spotkania z Tradycją
Międzynarodowy Dzień Mediacji
W dniach 16-20 października 2023 r. w całej Polsce był obchodzony Tydzień Mediacji. Z tej okazji uczniowie klasy 7b zostali zaproszeni do Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie wzięli udział w warsztatach pt. „Mediacja w postępowaniu karnym ze szczególnym uwzględnieniem roli pokrzywdzonego”, prowadzonych przez mediatora, Panią Monikę Spyrek–Młodawską.
4Nasi wychowankowie uczestniczyli w symulacji mediacji i sprawy sądowej, podczas której wcielili się w role: sędziego, prokuratora, oskarżonych, pokrzywdzonych, obrońcy i świadków zdarzenia. Z przewodniczącym II Wydziału Karnego, sędzią Dariuszem Barczakiem, uczniowie rozmawiali o obowiązującym prawie oraz możliwych konsekwencjach naruszenia go. To była bardzo pouczająca i ciekawa lekcja, umożliwiająca poznanie tajników zawodów prawniczych.
Halloween moc wrażeń podczas zajęć kulturowych
Dnia 30 października w klasach 1-3 odbyły się zajęcia dotyczące obyczaju Halloween o charakterze kulturowym. Dzieci poprzebierane w kolorowe stroje poznały słownictwo w języku angielskim, które dotyczyło tego święta. W międzyczasie odbyła się zabawa pod tytułem "Halloween salad" oraz robienie mumii z papieru toaletowego. Na koniec chłopcy i dziewczynki zajadali się przygotowanym przez nich samych halloweenowym poczęstunkiem.
29
Mistrz wędkowania
Kacper Ciuk uczeń klasy 7C został zwycięzcą cyklu zawodów spławikowych Grand Prix Okręgu PZW w Kielcach. Po serii czterech zawodów, w których zajął następujące miejsca: Brody -1, Strawczyn - 2, Częstocice - 2, Barycz - 4, Kacper został najlepiej wędkującym metodą spławikową kadetem w naszym Okręgu. Ten świetny rezultat zapewnił mu start w Grand Prix Polski w przyszłym roku.Gratulujemy🥇🎣🐟
„GREETINGS FROM EUROPE” – pozdrowienia z Europy
Różnorodność językowa, wielojęzyczność i nauka języków obcych przez całe życie to najważniejsze przesłanie w Europie 26 września każdego roku, czyli w dniu ogłoszonym przez Radę Europy - Europejskim Dniem Języków. W naszej szkole obchodziliśmy tydzień językowo – kulturowy, podczas którego odbyło się wiele atrakcyjnych wydarzeń ukazujących bogactwo językowe i kulturowe naszego kontynentu oraz promujących naukę języków obcych. Na lekcjach języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego i niemieckiego uczniowie poznawali różnorodność językową Europy poprzez gry i quizy, łamigłówki, łamańce językowe, wierszyki, zagadki, piosenki, naukę podstawowych zwrotów.
46Zapoznali się też z ciekawostkami dotyczącymi krajów i języków europejskich, co rozbudzało ich zainteresowanie i motywację do nauki. W ramach urozmaicenia zajęć uczniowie mogli przebrać się na lekcję za wybraną osobę z danego kraju europejskiego i zaprezentować ją klasie, co stworzyło okazjędo zgłębienia tradycji i zwyczajów panujących w tych państwach.Uczniowie mogli także posłuchać, jak brzmią powitania w wielu językach, dowiedzieć się więcej o alfabecie, symbolach czy flagach innych krajów europejskich. Chętnie włączyli się również do ozdobienia korytarza naszej szkoły plakatami zachęcającymi do nauki języków obcych. Ponadto uczniowie klas 7-8 mogli wykazać się znajomością języka angielskiego, biorąc udział w szkolnym dyktandzie „Inaczej słyszę, inaczej piszę”, w którym najlepsze wyniki uzyskali: Kacper Mazurkiewicz z kl. 8b - I miejsce, Aleksandra Annarumma z kl. 7a - II miejsce, Kornelia Kapsa z kl. 8a - III miejsce oraz Aleksandra Kargul z kl. 8a - wyróżnienie. Natomiast chętni uczniowie klas 5-6 przystąpili do szkolnego quizu kulturowego, sprawdzającego wiedzę o krajach anglojęzycznych. Zwycięzcami zostali: Artem Sulyma z kl. 6b - I miejsce, Michał Ćmiel z kl. 5c - II miejsce i Katarzyna Jaromin z kl. 5a - III miejsce. Tydzień językowo - kulturowy z okazji Europejskiego Dnia Języków uświadomił naszej społeczności szkolnej nie tylko różnorodność kulturową i językową Europy, ale także to, jak ważna jestznajomość języków obcych, dzięki której zwiększają się możliwości dostępu do wiedzy, poznawania innych kultur i nowych ludzi.
Jesienne impresje
Jesień to magiczna pora roku. Oczarowuje feerią barw: złotem liści, ugrami traw, purpurą jabłek i jarzębin, fioletami śliwek i wrzosów, brązami leśnych kapeluszy. Otula świat babim latem, odurza zapachami igliwia, liści i dojrzałych owoców. Te wspaniałe doznania inspirują twórców do kreacji artystycznych. Na zajęciach plastycznych z elementami arteterapii i terapii ręki w klasie 2c i 1b powstały piękne prace.
24
Czujemy się bezpiecznie
Każdego roku podejmujemy wiele działań, by uczniowie czuli się w szkole i w drodze do niej bezpiecznie. We wrześniu wychowankowie klas siódmych odbyli zajęcia z socjoterapeutą, w trakcie których rozmawiali o bezpiecznych zachowaniach w sieci. Omówione zostały problemy związane z hejtem oraz zasady korzystania zmediów społecznościowych. Również w klasach starszych miały miejsce spotkania z przedstawicielem policji, dotyczące bezpiecznego zachowania w przestrzeni cyfrowej i konsekwencji wynikających z nieprawidłowego korzystania z tej przestrzeni. Uczniowie dowiedzieli się, że chociaż są nieletni, odpowiadają za swoje czyny przed sądem.
W październiku odbyły się pogadanki z panią dzielnicową, w której wzięły udział najmłodsze dzieci z klas I - IV i oddziału przedszkolnego. Rozmowy toczyły się wokół tematu bezpiecznej drogi do i ze szkoły, w tym poruszania się po drodze jako pieszy lub rowerzysta. Przypomniane zostały również numery telefonów alarmowych. Zdobytą w ten sposób wiedzę uczniowie dodatkowo utrwalają podczas zajęć z wychowawcami, pedagogami i psychologami szkolnymi. Nasi podopieczni wiedzą, że bezpieczeństwo jest bardzo ważne, wiedzą również, że zależy ono od nas samych.
„Światowy Dzień Uśmiechu"
6 października uczniowie klasy 2a obchodzili „Światowy Dzień Uśmiechu”. Tego dnia udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej i uczestniczyli w zajęciach pt. „Świętujemy Dzień Uśmiechu”. Od Pani bibliotekarki dowiedzieli się, że pomysłodawcą tego radosnego dnia, był Harvey Ball - autor znanego na całym świecie symbolu żółtej, uśmiechniętej buzi, tzw. „Smiley Face”. Dzieci rozmawiały o swoich emocjach, czego dowodem były wykonane przez nie prace plastyczne na temat „Co sprawia nam uśmiech i radość życia” oraz „Uśmiechnięta buźka”. Wysłuchały też humorystycznych wierszyków. Był to dla wszystkich wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu i radości.
9
Dzień Edukacji Narodowej 2023 - 250. rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej
"Za serce, uśmiech, dobre słowo,
zachętę do pracy, gdy nic się nie udawało
i pochwałę, gdy wszystko szło dobrze.
Za pomoc w odkrywaniu tego, w czym jesteśmy najlepsi i przekonywanie, że możemy zrobić więcej, niż się spodziewamy.
Za pokazanie nam, że się liczymy i jesteśmy ważni.
Za to, że w tak wielu sytuacjach
mogliśmy zawsze na Was liczyć drodzy Nauczyciele".Zarząd Samorządu Uczniowskiego podczas uroczystości złożył Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu, Pracownikom Obsługi i Administracji naszej szkoły, serdeczne życzenia i podziękowania za cierpliwość, serdeczność i wyrozumiałość okazywane uczniom na co dzień.
Uroczystość uświetnił swoim występem Zespół "Septymki".
Wybieramy Zarząd Samorządu Uczniowskiego 2023/2024
Oto kandydaci do Zarządu Samorządu i ich programy wyborcze:
1) Zuzanna Krawczyńska z kl. 8a
2) Olgierd Krakowiak z kl. 8a
3) Kacper Swaciak z kl. 8b
4) Emilia Wojtas z kl. 7a
5) Zofia Kosior z kl. 7a
6) Zuzanna Machnicka z kl.6c
7) Maja Mendrykowska z kl. 6a
8) Aleksander Kurek z kl. 6a
9) Aleksandra Mrozińska z kl. 5c
BUDŻET OBYWATELSKI
Głosowanie na tegoroczne projekty jeszcze trwa do północy 09.10.2023 r.!
Każdy mieszkaniec Ostrowca Św. może oddać głos na pięć wybranych przez siebie projektów, również dzieci i młodzież za zgodą opiekunów.
Certyfikaty językowe wręczone
Ponad 200 uczniów otrzymało Certyfikaty językowe z rąk wiceprezydenta miasta Artura Łakomca
Uroczystość odbyła się w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 14 w Ostrowcu Świętokrzyskim
8
Niecodzienny sukces sportowy Mai Kosowskiej z klasy 6a
Maja Kosowska jest miłośniczką jeździectwa. W dniach 1-3 września 2023 r. w Kielcach odbyły się „Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego w Skokach przez Przeszkody”. Maja została mistrzem młodzików województwa świętokrzyskiego na rok 2023/2024. Gratulujemy naszej uczennicy i życzymy kolejnych sukcesów w tym pięknym, choć wymagającym wiele wysiłku sporcie!
Stypendia prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego przyznane. Sześciu najzdolniejszych uczniów otrzymało po 10 tysięcy złotych.
„Zielona matematyka” w Ostrowieckim Browarze Kultury odkryta
Uczniowie klas IIa i IIb biorą udział w projekcie realizowanym przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w OBK. Inspiracją do powstania projektu była książka pt. „Matematyka na zielono’’ autorstwa Mai Krämer. Zajęcia łączą matematykę z ekologią. Pokazują zastosowanie „Królowej Nauk” w życiu codziennym. Uczą, co robić, by być „EKO” każdego dnia.
Wyprawa na wieś
Dzieci z oddziałów Oa, Ia, IIa i IIb poznały uroki wiejskiego życia. Podczas wycieczki do ekologicznego gospodarstwa w Jędrzejowie dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o rolnictwie oraz hodowli zwierząt. Największą ich ciekawość wzbudziły króliczki, kozy i kury.
Po beztroskiej zabawie w parku linowym w czereśniowym sadzie uczniowie zjedli pyszny poczęstunek - warzywa i owoce z tutejszych upraw oraz pieczone ziemniaki i kiełbaski. Z wyprawy przywieźli własnoręcznie ozdobione dynie, miłe wspomnienia i dobry humor.12
„Kwiaty za elektrograty”- to już tradycja
Uczniowie klas 0-3 po raz kolejny uczestniczyli w akcji „Kwiaty za elektrografy”, zorganizowanej przez sklep Castorama w naszym mieście. Dzięki zaangażowaniu dzieci i ich rodziców udało się zebrać bardzo dużo zużytych baterii, które zostały wymienione na sadzonki wrzosów. Młodzi ogrodnicy, zaopatrzeni w ogrodowe akcesoria, posadzili kwiaty wokół budynku naszej szkoły. Ten wrzosowy zakątek bardzo wszystkim się podoba. Trzymamy więc kciuki, żeby wszystkie rośliny się przyjęły.
6
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
"NIGDY NIE REZYGNUJ Z CELU TYLKO DLATEGO, ŻE OSIĄGNIĘCIE GO WYMAGA CZASU."
H.Jackson Brown Jr.
13
Projekt "Wsparcie uchodźców będących uczniami ostrowieckich szkół podstawowych w sprzęt komputerowy"
Szczegóły w zakładce Rodzice i uczniowie.
"Wsparcie uchodźców będących uczniami ostrowieckich szkół podstawowych w sprzęt komputerowy" w ramach Działania 13.2 RPOWŚ na lata 2014-2020
Okres realizacji:
01.06.2023 r. – 30.11.2023 r.
Źródło dofinansowania:
Europejski Fundusz Społeczny w ramach Działania 13.2 "Wyposażenie uczniów/uchodźców w sprzęt komputerowy" Osi Priorytetowej 13 "CARE - Wsparcie osób uciekających z Ukrainy w wyniku działań zbrojnych, prowadzonych na terenie tego kraju" Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020
Całkowita wartość projektu:
224 900,00 PLN
Wartość wydatków kwalifikowalnych:
224 900,00 PLN
Wartość dofinansowania:
191 165,00 PLN
Opis Projektu:
Zadanie obejmuje zakup 50 szt. komputerów przenośnych z systemem operacyjnym i pakietem biurowym. Zakupiony sprzęt przekazany zostanie 7 publicznym szkołom podstawowym, w których uczy się łącznie 50 uczniów przybyłych na terytorium RP z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa.
Uczniowie ostrowieckich szkół podstawowych z doświadczeniem migracyjnym, często będący w sytuacji kryzysowej lub traumatycznej, wymagają szczególnych metod wychowawczych oraz wszechstronnej pomocy i wsparcia. Wsparcie to również dotyczy wyposażenia uczniów w sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu. Jednym z największych problemów jest bariera językowa. Dzięki komputerom przenośnym uczniowie będą mogli korzystać z tłumacza google, który ułatwi im zrozumienie treści edukacyjnych oraz lektur i książek dostępnych w wersji cyfrowej. Sprzęt komputerowy zapewni uczniom również dostęp do specjalistycznych internetowych platform edukacyjnych, umożliwiając pobieranie materiałów oraz filmów instruktażowych, które stanowią znakomite uzupełnienie wiedzy i pomagają przyswoić trudne treści, szczególnie te, z którymi nie mieli do czynienia w szkole w Ukrainie.
Zakup sprzętu komputerowego dla uczniów/uchodźców to nieodzowna pomoc w adaptacji w nowym środowisku. Dzięki temu dzieci będą lepiej funkcjonować w szkole oraz lokalnej społeczności, co przełoży się na poziom ich zadowolenia i sukcesy szkolne.
Odbiór zaświadczeń z wynikami Egzaminu ósmoklasisty 2023
Archiwum Aktualności