Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki w razie wykrycia w szkole przypadku koronawirusa będzie obowiązywał model edukacji hybrydowy lub zdalny. Mając to na uwadze, rekomendujemy sprawdzenie posiadanego sprzętu komputerowego pod względem technicznym, aby uczeń mógł w pełni korzystać z zajęć on-line przez kamerkę i mikrofon oraz sprawdzenie łącza internetowego (najlepiej działa przez bezpośrednie podłączenie komputera kablem do routera). Prosimy także o upewnienie się czy loginy i hasła dostępu do 0ffice 365 umożliwiają dalsze korzystanie z platformy Microsoft Teams. W przeciwnej sytuacji należy zwrócić się o pomoc w utworzeniu nowego hasła do wychowawcy klasy (e-mail z hasłem tymczasowym od Microsoft).
Aktualności
Szanowni Państwo!
Pamiętamy…
- 2
„Szkoła Pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Inicjatywa nawiązuje również do polskiej tradycji świąt zadusznych. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 uczestniczyła w niej po raz drugi. 29 października uczniowie klasy 8d odwiedzili cmentarz komunalny przy ulicy Długiej w Ostrowcu Św., gdzie porządkowali bezimienne, zaniedbane i opuszczone groby. Natomiast klasa 3a odwiedziła nekropolię w Szewnie. Dzieci oddały cześć bohaterom wojen 1920 i 1939 roku. Na mogiłach, o których nikt już nie pamięta, zapalili także symboliczne znicze. Udział w akcji niewątpliwie zwraca uwagę młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o naszej historii oraz uczy szacunku do tych, którzy odeszli.
„A my się duchów nie boimy!”
W ramach poszerzenia znajomości kultury i zwyczajów krajów anglojęzycznych uczniowie klasy 0a, 1b, 2c i 3c obchodzili święto Halloween. Z tej okazji przebrali się za czarownice, duszki, potwory oraz inne strachy. Zadbali też o odpowiedni wystrój sal, gdzie odbywała się „upiorna” zabawa. W rytm muzyki falowały balony, miotły i kosy. Przyjęcie z „dreszczykiem” zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców dzieci.
30
Jesienne inspiracje
Jesień to ulubiona pora malarzy. Zachwyca szeroką paletą barw, otula świat kolorami brązu, ochry, czerwieni, fioletu i zachęca do kreatywnych poszukiwań. Mogli przekonać się o tym uczniowie klas czwartych, piątych i siódmych na zajęciach plastyki. W klasach czwartych i piątych powstały piękne malarskie krajobrazy. W klasach siódmych uczniowie „malowali światłem” podczas fotograficznych lekcji plenerowych. Efekty ich pracy są zachwycające i przyprawiają o kolorowy zachwyt głowy. Oto kilka arcydziełek:
23
Zajęcia biblioteczne inaczej
27 października uczniowie z oddziału 0a i klasy IIIa gościli panie bibliotekarki z Miejskiej Biblioteki Publicznej. Podczas zajęć dzieci poznały, jak powstaje książka, układały twórcze opowiadania i słuchały fragmentów lektury czytanej przez gości.
Policjanci ruchu drogowego w naszej szkole
Dnia 22 października 2021r. policjanci z ostrowieckiej drogówki odwiedzili naszych wychowanków z klasy 0a, 3a i 3b. Wytłumaczyli dzieciom, jak należy prawidłowo zachowywać się na drodze i jaki wpływ na bezpieczeństwo mają elementy odblaskowe. Na parkingu szkoły uczniowie obejrzeli wozy policyjne i sprawdzili też, ile osób się w nich mieści. Zaprezentowane zostały sygnały świetlne i dźwiękowe, a także sprzęt będący na wyposażeniu mundurowych. Na zakończenie funkcjonariusze policji przypomnieli numery alarmowe i obdarowali wszystkie dzieci chustami odblaskowymi.
2
Wycieczka do teatru Andersena w Lublinie
Obejrzeć spektakl w prawdziwym teatrze to coś więcej, niż w telewizji czy w Internecie. Przekonali się o tym uczniowie klasy 3a i 3b, którzy 21 października 2021 r. byli widzami na przedstawieniu pt. „Lekcja niegrzeczności, czyli Łysol i Strusia” w Teatrze Andersena w Lublinie. Dzieci z zaciekawieniem śledziły szkolne perypetie Strusi i jej psa Łysola. Przekonały się, że „niegrzeczność” może być pozbawiona złośliwości i obłudy, że warto jest też mieć własne zdanie i prezentować je tak, by nie ranić innych. Po spektaklu uczniowie zwiedzili lubelską starówkę. Z uwagą słuchali pani przewodniczki, która opowiadała ciekawe historie związane z dawnym Lublinem.
Święto Dyni u naszych Szkolnych Skrzatów
Dzisiaj nasze Szkolne Skrzaty świętują Dzień Dyni. W organizacji imprezy pomogły im dzieci z grupy 0a oraz z klasy IIIa, IIIb, IIb i ze świetlicy szkolnej. Jak wyglądały przygotowania, możecie zobaczyć na zdjęciach.
2
Mali matematycy z II a
W bieżącym roku szkolnym w kl. II a realizowany jest projekt Fundacji Uniwersytet Dzieci pt. „Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka?” W klasie odbywają się cyklicznie kreatywne zajęcia. Ich celem jest rozbudzanie u dzieci ciekawości, która potęguje chęć poznawania inspirującego świata nauki i odkrywania własnych pasji. Metoda ta uczy pracować projektowo, rozwijać myślenie naukowe, oparte na stawianiu pytań, planowaniu procesu badawczego i wyciąganiu wniosków z przeprowadzonych doświadczeń.
Dzieci pracują w grupach, dzięki czemu uczą się skutecznego działania i planowania. Rozwijają przedsiębiorczość i kreatywność.
Wszyscy mali matematycy otrzymali „Indeksy ucznia”, w których opisują i rysują to, czego się już nauczyli. Wklejają też potwierdzające udział w zajęciach znaczki, co stanowi atrakcję i motywację do udziału w spotkaniach.
Z wizytą w stolicy
19 października uczniowie klasy 8 d uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Warszawy. Wizytę w stolicy rozpoczęli od spaceru po jednym z najważniejszych i najbardziej reprezentacyjnych miejsc - Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Ogrodzie Saskim. Następnie udali się na Stare Miasto, gdzie zobaczyli Zamek Królewski, kolumnę króla Zygmunta III Wazy, pomnik Syrenki, zespół murów obronnych z Barbakanem oraz pomnik Małego Powstańca. Główny punkt wycieczki stanowił pobyt w Centrum Pieniądza, którego pomysłodawcą był tragicznie zmarły w katastrofie smoleńskiej prezes NBP Sławomir S. Skrzypek. Multimedialna wystawa i tysiące unikatowych eksponatów poprowadziły młodzież przez fascynujący świat finansów. Przechodząc przez 16 sal, uczniowie mogli poznać m.in. historię pieniądza oraz poczuć się jak makler. Weszli również do sejfu i zobaczyli, jak wygląda prawdziwa sztabka złota. Nauczyli się też odróżniać falsyfikat od oryginału. Ostatnim miejscem przewidzianym w programie wycieczki był jeden z najstarszych ogrodów botanicznych w Polsce - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Kolekcja zgromadzonej tam flory liczy ok. 5 tys. gatunków i odmian drzew, krzewów oraz roślin zielonych. Zamierzone cele wycieczki zostały zrealizowane. Uczniowie zadowoleni i pełni wrażeń w godzinach wieczornych wrócili do domów.
4
Leśne skrzaty
Na zajęciach innowacyjnych „Oswoić emocje – arteterapia na wesoło” uczniowie klasy 2b zamienili się w leśne skrzaty. Spod kreatywnych rączek małych twórców wyszły jesienne kapelusze. Ciepłe odcienie jesiennych barw odzwierciedliły pozytywne emocje dzieci. Leśne skrzaty z zachwytem stwierdziły, że świat jest piękny, a Matka Natura to najlepszy artysta.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej...
Szachmaks!
W dniu 13 października 2021r. sześcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w Ogólnopolskim Interaktywnym Konkursie w Rozwiązywaniu Zadań Szachowych, którego koordynatorem szkolnym jest pani Agnieszka Kochańska.
Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż Julia Giemza z kl.8d została laureatką „Szachmaks”- zdobyła brązowy medal oraz nagrodę pieniężną. Bartosz Tarłowski z kl.7c uzyskał wysoką - piątą lokatę w Polsce oraz zaproszenie do turnieju specjalnego. Jan Kaleta z klasy 7f uplasował się na 11 miejscu w kraju oraz wygrał bezpłatny udział w kolejnej edycji konkursu. Pozostali uczniowie: Aleksander Kaleta kl. 3b, Fryderyk Kita kl. 4a oraz Igor Gronek kl. 7d stanęli do szachowych zmagań po raz pierwszy i osiągnęli bardzo dobre wyniki. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów na szachownicy.
Wspaniała wycieczka
W ramach ministerialnego projektu „Poznaj Polskę” klasy 3a, 3b, 3c i 2c wybrały się 7 października na wycieczkę do Chęcin i Tokarni. Najpierw dzieci odwiedziły Centrum Nauki Leonardo Da Vinci, które promuje nowoczesną komunikację naukową, zachęcającą do samodzielnego działania i myślenia. Z wielkim zainteresowaniem wykonywały rozmaite zadania związane z dwiema wystawami o charakterze multimedialno – mechatronicznym: „Człowiek – niezwykła maszyna” i „Człowiek – trybik w machinie przyrody”. Potem zwiedziły Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. W promieniach jesiennego słońca spacerowały po skansenie z ciekawością oglądając, jak żyli ludzie w XIX wieku, w jakich domach mieszkali, czym się zajmowali i jak się ubierali. Ostatnim punktem programu były ruiny zamku w Chęcinach. Po wejściu na górę dzieci wysłuchały historii zamku i podziwiały piękną panoramę Gór Świętokrzyskich. Oczywiście nie zapomniały też o pamiątkach ze wszystkich miejsc, które zwiedziły. Zadowolone i pełne niezapomnianych wrażeń wróciły do domu.
9
„Na skrzydłach pasji”
W dniu 7 października grupa uczennic z klas VIII pod opieką pedagoga szkolnego Ilony Ćwiklińskiej wzięła udział w saloniku profilaktyczno - edukacyjnym zorganizowanym przez Agencję Rozwoju Lokalnego. Spotkanie odbyło się w Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ul. Sienkiewicza 70 pod hasłem „Na skrzydłach pasji”. Jak sama nazwa wskazuje motywem przewodnim było ukazanie roli i znaczenia zainteresowań i pasji jako czynnika chroniącego przed nałogami.
Pierwsza część miała formę wywiadu przeprowadzonego przez gospodarza spotkania panią Katarzynę Sobczyk z zaproszonym gościem, którą była Ola Wiączek – uczennica III klasy szkoły średniej – pasjonatka muzyki. Ola jest reprezentantką naszego miasta podczas konkursów ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych w śpiewaniu. Brała min. udział w musicalu, pisze teksty do piosenek, wygrała konkurs na piosenkę francuskojęzyczną i zwiedziła Paryż, co zawsze, jak powiedziała, było jej wielkim marzeniem. Dzięki przeprowadzonej rozmowie, można było się dowiedzieć nie tylko, jak rozwijała się kariera młodej i uzdolnionej piosenkarki, ale jakie czynniki spowodowały, że jej pasja owocuje dużymi sukcesami. Ola zwróciła uwagę na fakt, że miała przede wszystkim duże wsparcie w swojej rodzinie, a zwłaszcza w mamie. Pomoc otrzymywała również od przyjaciół i znajomych. Opowiadała również o tym, jak radziła sobie ze stresem, tremą, która jest nieodłącznym elementem występów, o tym jak zagospodarowała swój czas, bo przecież musi dzielić obowiązki – naukę, z przyjemnościami, jakie daje jej śpiewanie. Okazuje się, że wbrew pozorom, więcej zadań do wykonania wcale nie musi oznaczać mniej czasu dla siebie. Po prostu wszystko zależy od dobrej organizacji. Zaproszony gość zapewnił uczestników spotkania, że marzenia się spełniają, trzeba tylko mocno chcieć. Wywiad z Olą był przeplatany jej utworami, które można było usłyszeć na żywo. Podczas drugiej części spotkania został przeprowadzony konkurs. Zadaniem uczestników było wymienić i zapisać na karteczkach czynniki chroniące przed różnego rodzaju uzależnieniami. Nasze uczennice bardzo dobrze wywiązały się z jego realizacji – prawidłowo wskazały, że są nimi: pasje i zainteresowania, rodzina, przyjaciele, znajomi, własne predyspozycje i umiejętności, radzenie sobie ze stresem, właściwe zarządzanie swoim czasem wolnym. Na zakończenie bardzo ciekawego spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali upominki.
Jesień w oddziale przedszkolnym 0a
Tygryski z grupy 0a cieszą się kolorową jesienią: malują owoce, urządzają kącik przyrodniczy, zbierają liście, kasztany, szyszki, jarzębinę. Maja też kącik warzywno - owocowy razem ze smakowitymi przetworami, robionymi z mamami i babciami w domach. Jest bardzo wesoło w grupie Tygrysków.
Jak powstaje tęcza w probówce?
Że czasem fajnie jest poeksperymentować przekonali się uczniowie klasy IIIa podczas zajęć prowadzonych przez panią Annę Białkowską – nauczycielkę fizyki z naszej szkoły. W czasie zajęć uczniowie poznali w jaki sposób można mieszać kolory podstawowe, aby powstały kolory pochodne. Do tego celu wykorzystali kryształki hydrożelowe tzw. superabsorbenty. Najpierw zakolorowali kryształki hydrożelowe na czerwono, żółto i niebiesko, a następnie przełożyli je warstwami do specjalnych probówek. Efekt był oszałamiający, gdy kolory zaczęły się przenikać, a w probówce powstała tęcza.
Dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych
W dniu 6.10.2021 r. uczniowie klasy 2b powitali na szkolnym boisku funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej. Olbrzymie wrażenie wzbudził wśród dzieci nowoczesny radiowóz, jaki posiada ostrowiecka policja. Uczniowie mogli z bliska obejrzeć specjalistyczne wyposażenie tej furgonetki oraz usiąść w jej wnętrzu. Odbyła się też demonstracja pracy policjanta kierującego ruchem drogowym.
W czasie tego spotkania dzieci utrwaliły i wzbogaciły wiedzę na temat zasad zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz otrzymały odblaskowe breloczki misie, aby być bardziej widocznym na drodze. Także dużym zainteresowaniem cieszył się pojazd Państwowej Straży Pożarnej. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali wyposażenie wozu strażackiego i słuchali informacji przekazywanych przez strażaka.
Było to bardzo ciekawe i edukacyjne spotkanie.
1
Wycieczka klas ósmych
W ubiegłą środę, 6 października, klasy 8a, 8b i 8c wybrały się na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego. Pierwszym punktem programu był zamek w Pieskowej Skale. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli zabytek, który stanowił scenerię dla wielu filmów. Następnie udaliśmy się do Jerzmanowic, gdzie zwiedzaliśmy Jaskinię Nietoperzową. Stanowiło to okazję do przyjrzenia się różnorakim zjawiskom krasowym, wnętrze jaskini skrywa bowiem efektowny wodospad naciekowy, liczne ambony oraz kotły wirowe. Co ciekawe, to miejsce również zostało docenione przez filmowców – kręcono tu sceny do „Ogniem i mieczem” oraz hollywoodzkiej superprodukcji „Bangistan”. Deszcz nie pozwolił na podejście do Maczugi Herkulesa, zobaczyliśmy ją zza szyb autokaru, ale za to obejrzeliśmy ciekawy film na temat przyrody i historii Ojcowskiego PN. Wycieczka zakończyła się miłym spacerem doliną Prądnika, podczas którego przysłuchiwaliśmy się opowieściom przewodników.
Długo wyczekiwany wyjazd pozwolił odpocząć, odetchnąć świeżym powietrzem i na nowo zintegrować się trzem klasom.
15
Sukces Jakuba
5 października odbyło się uroczyste podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Pomysł na wolny czas bez ekranów” zorganizowanego przez Stowarzyszenie STER - Akademię Profilaktyki, Edukacji i Rozwoju. I miejsce zajął uczeń klasy 3c Jakub Stankiewicz-Pożoga. W nagrodę otrzymał hulajnogę wyczynową, kask i piłkę do gry w koszykówkę. Natomiast dla klasy Jakuba zorganizowano dwuczłonowe warsztaty składające się z trzech modułów: Elementarz kompetencji społecznych, Inteligencja ekonomiczna – zagadnienia wprowadzające, Dzieci – świadomi obywatele. Zajęcia prowadzone były metodą rozmowy, gier i zabaw ruchowych. Uczniowie utrwalili wiedzę o emocjach i uświadomili sobie, jak bardzo ważne są właściwe relacje z rówieśnikami i dorosłymi. Zapoznali się z podstawowymi pojęciami z ekonomii: konsumpcja, inwestowanie, oszczędzanie, podatki i wartościowanie oraz poznali historię pieniądza. Dzieci uczestniczyły w warsztatach z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem. Była to dla nich fantastyczna przygoda.
1
Archiwum Aktualności