16 grudnia 2016 roku grupy zerowe naszej szkoły wraz z wychowawczyniami: p.Renatą Rycombel i p.Małgorzatą Kucaj odwiedziły Muzeum Historyczno- Archeologiczne w Częstocicach. Dzieci dowiedziały się o zwyczajach bożonarodzeniowych w Polsce dawniej i dziś. Obejrzały również stroje kolędników i związane z kolędowaniem zwyczaje. Następnie wzięły udział w warsztatach „Od Gwiazdora do Turonia”, podczas których samodzielnie zdobiły drewniane choinki. Zajęcia przebiegały w miłej, świątecznej atmosferze. Wprowadziły dzieci w nastrój świąt Bożego Narodzenia.
Pomagajmy zwierzętom!
Inne ptaki za morzami,
a ja zawsze jestem z Wami.
Zadbaj o śniadanko moje,
daj okruszek, daj ziarenko,
a zaśpiewam Ci wiosenką!
Wróbelek
Zima jest trudną próbą przetrwania dla wszystkich zwierząt, tych w lesie, jak i tych w schroniskach. Doskonale zdajemy sobie z tego wszyscy sprawę i dlatego staramy się nie przechodzić obok nich obojętnie. Każdego roku ,zwłaszcza przed świętami Bożego Narodzenia, Samorząd Uczniowski w PSP nr 1 podejmuje liczne akcje charytatywne. Już na stałe w kalendarz działań wpisała się akcja zbiórki karmy dla zwierząt pod hasłem „ Pomagajmy czworonogom przetrwać zimę”. Uczniowie wszystkich oddziałów 0-6 przynieśli wiele darów w postaci karmy, koców, a nawet maskotek i zabawek dla naszych podopiecznych Stowarzyszenia Animals w Ostrowcu Św. Dziękujemy za hojne dary i okazane serce Rodzicom i Uczniom PSP nr1. Wierzymy, że pomoże to zwierzętom przetrwać ten trudny zimowy okres.
Magia świąt Bożego Narodzenia w dwujęzycznym występie klasy 2c
W magiczny nastrój świąt Bożego Narodzenia wprowadził dyrekcję, grono nauczycielskie i społeczność uczniowską PSP nr 1 oraz zaproszonych rodziców występ artystyczny w wykonaniu uczniów klasy 2 c. Podopieczni wychowawczyni Urszuli Bełczowskiej i nauczycielki języka angielskiego Małgorzaty Perkowskiej, bardzo emocjonalnie zaangażowani i świetnie przygotowani do świątecznego występu, zadbali, aby wszyscy uczestnicy bożonarodzeniowego spotkania poczuli niezwykłą atmosferę najpiękniejszych świąt obchodzonych w wielu miejscach świata. Dla podkreślenia uniwersalnego charakteru radosnych, wyjątkowych i najbardziej wyczekiwanych świąt uczniowie pod kierunkiem swych nauczycieli przygotowali dwujęzyczny program ukazujący tradycję kultywowania świątecznych zwyczajów. To nowatorskie ujęcie w polskim i angielskim języku piękna Bożego Narodzenia wyeksponowało niezwykłą moc i urok świątecznego klimatu, który wyzwala w ludziach radość wspólnego przeżywania magicznej atmosfery. Wspólne kolędowanie z młodziutkimi artystami klasy 2c, wsłuchiwanie się w śpiewane przez nich popularne i znane angielskie piosenki świąteczne, wzajemne życzenia, wzruszające momenty i przepiękna sceneria w tle sprawiły, że wszyscy poczuli się jak jedna wielka rodzina radująca się przy wigilijnym stole.
Christmas is coming
W klasie 2d już od dawna dzieci oczekują na Boże Narodzenie. 20 grudnia miały miły i bardzo pracowity dzień. Od samego rana pod kierunkiem pani Katarzyny Kozłowskiej -florystki , mamy uczennicy, oraz wychowawczyni Elwiry Jasiak przygotowywały według własnego pomysłu piękne ,świąteczne kompozycje. Później świątecznym występem umiliły czas uczniom z klas drugich i trzecich. Dzieci recytowały świąteczne wierszyki i śpiewały popularne angielskie piosenki i polskie kolędy. Program w języku angielskim przygotowała pani Małgorzata Perkowska. W godzinach popołudniowych dzieci zaprezentowały się przed zaproszonymi gośćmi. Rodzice z podziwem i wzruszeniem oglądali swoje pociechy . Wszyscy życzyli sobie zdrowych i wesołych świąt.
„W kręgu przyjaźni”
8 grudnia 2016 r. klasy II a i III b odbyły wycieczkę do Teatru Powszechnego w Radomiu na spektakl „Tajemniczy ogród’’. Uczniom towarzyszyła p. wicedyrektor M. Skręt oraz wychowawcy klas p. J. Malicka i p. M. Sajda. Tematem przewodnim przedstawienia była odwaga i przyjaźń. Profesjonalni aktorzy, obrotowa scena, muzyka przyciągnęły uwagę młodych widzów i wywołały na ich buziach radość i zadowolenie. „Wspaniale! Fascynująco! Ciekawie!” – to słowa dzieci zachwyconych tym przedstawieniem. Po powrocie
z wycieczki uczniowie przedstawili swoje wrażenia w formie interesujących prac plastycznych, na których zaprezentowali najcenniejsze wartości – przyjaźń oraz wzajemną pomoc i zrozumienie. Takie też wartości w codziennym życiu szkoły łączą obie klasy. Wspólnie byliśmy już w BWA, w Straży Pożarnej i w Muzeum Historyczno – Archeologicznym w Częstocicach. Takie wspólne wyjazdy jednoczą uczniów, rozwijają cechy dobrej przyjaźni i pozwalają na aktywne poznanie najbliższego nam regionu świętokrzyskiego.
Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej ,,Polska żyje w nas”
8 listopada 2016 r. w Katolickim Zespole Edukacyjnymi odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej
,,Polska żyje w nas”. Konkurs miał na celu integrację placówek oświatowych, tworzenie dobrej atmosfery współpracy, wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia poprzez formy aktywności artystycznej, zachęcanie do wspólnych muzycznych spotkań, podniesienie świadomości narodowej poprzez popularyzowanie wśród dzieci pieśni i piosenek patriotycznych.
Adresowany był do dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przy szkołach z terenu miasta Ostrowca. W konkursie wzięło udział 30 wykonawców z 17 placówek. Dzieci występowały w dwóch kategoriach wiekowych: 3,4-latki i 5,6latki.Występy młodych artystów oceniało jury. Uczennica naszej szkoły z grupy 0b Maja Soboń zdobyła III miejsce śpiewając pieśń patriotyczną ,,Rozkwitają pąki białych róż” . Uczennicę przygotowała do występu pani Renata Rycombel.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, nagrody rzeczowe, a opiekunowie podziękowania.
List do Świętego Mikołaja
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 w Ostrowcu Św. była organizatorem II Międzyszkolnego Konkursu Literackiego "List do Świętego Mikołaja". Brali w nim udział uczniowie klas 4. Każda szkoła mogła wytypować do konkursu tylko trzy listy. Podczas naszych wewnątrzszkolnych eliminacji wybrane zostały listy napisane przez : Ingę Surowiec i Annę Szczepaniak z klasy 4a oraz Joannę Szewczyk z klasy 4b. Uczennice przygotowały do konkursu : p. M. Zych i p. A. Kruszyńska.
W czwartek, 15 grudnia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. I miejsce w mieście zajęła w nim Inga Surowiec ( kl.4a). Uczennica otrzymała nagrody rzeczowe, a jej list do Świętego Mikołaja został odczytany podczas uroczystości. Gratulujemy sukcesu !
Wizyta w teatrze
6 grudnia klasa 3d pod opieką wychowawczyni Pani Marty Czajkowskiej i Pani Anity Lisowskiej z okazji Mikołajek wybrała się do Teatru Powszechnego w Radomiu na spektakl „ Zaczarowany ogród” – wzruszającą i pełną ciepła opowieść o przyjaźni, która potrafi odmienić smutną rzeczywistość i przywrócić radość życia. Dzieci zachwycone były barwnym widowiskiem, świetnym aktorstwem i pięknymi piosenkami.
„ To be or not to be” - „ Być albo nie być...”
Pod takim hasłem odbył się pierwszy dwujęzyczny konkurs poezji własnej zorganizowany przez Katolicką Publiczną Szkołę Podstawową im. Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w Ostrowcu Św. Głównym celem konkursu było inspirowanie uczniów klas IV-VI do aktywności twórczej poszukującej prawdziwych wartości. Jury oceniało nadesłane prace pod względem oryginalności prezentowanych treści, kryterium stanowiły również walory literackie, odniesienie do hasła oraz język , ortografia i kompozycja. Filip Ostrowski z klasy 6c ( uczeń p. Beaty Gajewskiej), został laureatem i zdobył trzecie miejsce . Uczeń otrzymał dyplom oraz cenne nagrody. Młodemu poecie serdecznie gratulujemy odniesionego sukcesu .
Fantowa loteria zabawek
Akcje dobroczynne w naszej szkole mają długą tradycję, a okres świąteczny – co udowodniły lata poprzednie – sprzyja udzielaniu pomocy potrzebującym. W dniu 2 grudnia Szkolne Koło Caritas we współpracy z Samorządem Uczniowskim klas IV – VI i I – III było organizatorem Mikołajkowej Loterii Fantowej, z której dochód w całości zasilił konto Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci PSP nr 1. Przekazane przez uczniów fanty - zabawki pochodziły ze zbiórki, jaka poprzedziła piątkową akcję. Ze sprzedaży losów uzyskano 336zł. Ta niemała kwota to dowód na to, że społeczność uczniowska naszej szkoły jest otwarta na potrzeby drugiego człowieka, świadczy o jej dużej wrażliwości i zaangażowaniu w pomoc bliźniemu.
XVI Powiatowy Konkurs Recytatorski
Dnia 29 listopada 2016r. trzy uczennice naszej szkoły wzięły udział w XVI Powiatowym Konkursie Recytatorskim pod hasłem ,, Najpiękniejsze wiersze dla dzieci", organizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową w Szwarszowicach. W konkursie uczestniczyło 29 uczniów z klas 4-6 reprezentujących różne szkoły powiatu ostrowieckiego. Uczestnicy konkursu prezentowali wysoki poziom interpretacji słownej wybranych przez siebie utworów poetyckich dla dzieci, spośród których największą popularnością cieszyły się wiersze J. Tuwima, J. Brzechwy, M. Konopnickiej, A. Mickiewicza, L. J. Kerna oraz innych znanych poetów. Jury oceniało poziom recytacji, wyraz artystyczny oraz dobór repertuaru. Recytacja reprezentantek PSP nr 1 zdobyła uznanie jurorów w postaci II miejsca dla Katarzyny Szali z klasy 4a (uczennica p. Magdaleny Zych) oraz szczególnych wyróżnień dla Weroniki Grabowskiej i Weroniki Wojarskiej z klasy 4b (uczennice p. Anety Kruszyńskiej).
Wyjazdowe lekcje muzealne
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 od momentu swojego powstania wypracowała bardzo wysoki poziom kształcenia potwierdzany najlepszymi wynikami na sprawdzianie kompetencyjnym i w kuratoryjnych konkursach przedmiotowych. Nie byłoby to możliwe bez systematycznej i rzetelnej pracy oraz wzajemnego wsparcia uczniów, nauczycieli i rodziców. Dzieci chętnie uczestniczą w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych, rozwijając swoje pasje i zainteresowania. Biorą udział w ciekawych spotkaniach organizowanych poza budynkiem szkoły, m. in. w BWA i Bibliotece Pedagogicznej. Dnia 29 listopada 2016 r. grupa uczniów klas piątych i szóstych pod opieką pań – Anny Lewińskiej i Małgorzaty Winiarskiej – Jóźwik uczestniczyła w lekcjach muzealnych przygotowujących do eliminacji Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego. Atrakcyjne pod względem treści i formy spotkania ze sztuką miały miejsce w Muzeum Narodowym oraz Muzeum Diecezjalnym w Kielcach. Dzieci aktywnie zaangażowały się w niebanalne warsztaty przeprowadzone pod czujnym okiem kustoszy. Uzyskały również cenną wiedzę, która z pewnością zaprocentuje w konkursowych potyczkach.
Na drodze zawsze bezpieczni
29 listopada 2016 r. uczniowie klasy II d przygotowani przez p. Elwirę Jasiak przestawili dzieciom oddziałów zerowych i uczniom klasy Ib inscenizację słowno-muzyczną pt. „ Na drodze zawsze bezpieczni”. Przez wiersze i piosenki przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się po ulicy, rodzaje znaków drogowych i przyczyny zagrożeń na drodze. Widzowie nagrodzili małych aktorów gromkimi brawami.
JESIENNY WYSTĘP W ZERÓWKACH
Pod koniec października uczniowie z grupy 0a i 0b przygotowali jesienny występ dla swoich rodziców. Dzieci były pięknie ubrane, a sale w jesiennej scenerii udekorowane zostały przez wychowawczynie: panią Małgorzatę Kucaj i panią Renatę Rycombel. Rodzice podziwiali swoje pociechy, które po dwóch miesiącach nauki w zerówce recytowały już krótkie wierszyki, śpiewały jesienne piosenki i tańczyły ulubione pląsy. Oba występy sprawiły dużo radości dzieciom oraz ich opiekunom, którzy obdarowali małych artystów nie tylko oklaskami, ale również słodyczami. W ramach integracji obie grupy zaprezentowały swoje występy sobie nawzajem, a później wybrały się na wspólny jesienny spacer.
Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszej Szkole
Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszej Szkole
25 listopada to dzień, kiedy na świecie obchodzi się urodziny pluszowego misia. Miś jest przyjacielem dzieci, czy wypada zapomnieć o urodzinach przyjaciela? Z okazji Święta Pluszowego Misia, zorganizowaliśmy uroczystość w szkole. Każde dziecko przyniosło swojego misia - pluszaka. Zabawka ta towarzyszy dzieciom wiele lat, to nie tylko pluszowa przytulanka, to "ktoś" bardzo bliski, czuły, cierpliwy i często niezastąpiony. Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości jak i smutku. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, ocierają łzy, pomagają zasypiać.Zaczęło się od samodzielnego wykonania zaproszenia i wręczenia go swojemu „ pluszowemu przyjacielowi”.Na ten dzień uczniowie klas 0 i 1 zaprosili do szkoły swoje misie. Każdy pluszak był najważniejszym gościem. Wszystkie klasy zebrały się na sali gimnastycznej i rozpoczęła się wesoła zabawa. Najpierw nastąpiło magiczne powitanie , następnie każda klasa zaprezentowała wiersze i piosenki o misiach. Były także tańce z misiami , konkursy, zabawy ruchowe.Dzieci wysłuchały fragmentu książki o Misiach czytanego przez pana Wicedyrektora Pawła Pietrzykowskiego.A potem była niespodzianka – prawdziwy tort ze świeczkami.Uroczystość zakończyliśmy wręczeniem drobnych upominków dla klas i słodkich ciasteczek dla każdego ucznia.Uroczystość przygotowała i poprowadziła pani Anita Lisowska.
Profilaktyczne spektakle
Realizacja programu profilaktyki w PSP nr 1 odbywa się nie tylko w ramach codziennych zajęć dydaktyczno – wychowawczych i opiekuńczych. W placówce organizowane są często spotkania z przedstawicielami policji, straży miejskiej czy służby zdrowia. W dniu 24 listopada 2016 r. gościliśmy aktorów z Impresariatu Artystycznego „Inspiracja” z Krakowa, którzy przedstawili dwa spektakle teatralne. Klasy O - III z zainteresowaniem obejrzały bajkę pt. „Prawdziwy Skarb”, która uczyła, m.in. umiejętności komunikowania się i współpracy w grupie oraz tolerancji wobec inności, która staje się często przyczyną dziecięcych dramatów: wyśmiewania, dyskryminacji i wykluczenia z grupy rówieśniczej. Ukazywała też wartość przyjaźni jako rodzaju szczególnej więzi międzyludzkiej opartej na wzajemnej życzliwości, szczerości i zaufaniu. Natomiast uczniowie klas starszych podziwiali aktorów – terapeutów w spektaklu pt. „W krainie bajtów”, opowiadającym o zagrożeniach wynikających z uzależnienia od nowych technologii. Artyści zademonstrowali negatywne aspekty wpływu massmediów na psychikę młodego odbiorcy w procesie kształtowania jego osobowości. Podczas spotkania udzielili cennych wskazówek, jak bezpiecznie posługiwać się Internetem i w jaki sposób unikać pułapek, które czekają na nierozsądnego użytkownika sieci.
Andrzejkowe szaleństwo
Wieczór andrzejkowy to okazja do doskonałej zabawy oraz nawiązania do tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby traktowane dzisiaj często z przymrużeniem oka dostarczają dzieciom wielu pozytywnych przeżyć i emocji. Dnia 24 listopada 2016 r. w godzinach popołudniowych odbyła się długo wyczekiwana przez uczniów zabawa integrująca całe środowisko uczniowskie klas IV – VI PSP nr 1. Oprócz „magicznego stolika”, przy którym można było odkryć tajemnice przyszłości, imprezę uatrakcyjniły przeboje disco polo w wykonaniu lidera zespołu MASTER TEAM. Wspólna impreza sprawiła dzieciom mnóstwo zadowolenia i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. Nie byłaby możliwa bez wsparcia dyrekcji, nauczycieli, rady rodziców i zaangażowania samych uczniów. Jak w poprzednich latach andrzejki można uznać za udane, bo radości i uśmiechom nie było końca…
Ib i IId w Fabryce Porcelany w Ćmielowie
Uczniowie klasy I b i III d z wychowawczyniami p. Moniką Tuchowską Ii p. Elwirą Jasiak byli na wycieczce w Fabryce Porcelany w Ćmielowie. Dzieci obejrzały, w jaki sposób wytwarza się porcelanowe talerze, półmiski, wazy, filiżanki. Dzieci pod okiem pań pracujących w fabryce rysowały kolorowe paseczki na talerzykach. Zajęci przedstawiające dzieciom pracę dorosłych są ciekawe, uczą ile wysiłku potrzeba, żeby wyprodukować porcelanę, z której korzystamy każdego dnia. Na koniec wycieczki każde dziecko otrzymało pamiątkowy kubek.
IId na warsztatach w Castoramie
12 października 2016 r. klasa 2d pod opieką wychowawczyni pani Elwiry Jasiak uczestniczyła w bezpłatnych warsztatach zorganizowanych przez pracowników Castoramy. Pod kierunkiem instruktora dzieci z drewnianych elementów budowały model samochodu ciężarowego oraz ozdabiały doniczkę. Podczas zajęć uczyły się oszczędnego gospodarowania zgromadzonymi materiałami, bezpiecznego posługiwania się narzędziami stolarskimi, prawidłowego organizowania pracy. Uczniowie wrócili z zajęć bardzo zadowoleni – z nadzieją, że jeszcze kiedyś będą mogli skorzystać z warsztatów.
Obchody Dnia Praw Dziecka
W Polsce po raz trzeci obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Uchwałę w tej sprawie na wniosek Rzecznika Praw Dziecka podjął 7 listopada 2014 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Posłowie byli zgodni, by w polskim kalendarzu znalazł się dzień, podczas którego głośniej niż zwykle powinno się mówić, że dzieci mają swoje prawa, przypominać, że są one niezbywalne i należy ich zawsze przestrzegać. Z tej okazji PSP nr 1 po raz kolejny przyłączyła się do obchodów tego dnia i wspólnego świętowania razem z innymi placówkami w całym kraju. Uczniowie z klasy 5 a wraz z inicjatorkami obchodów – p. Anną Lewińską i p. Martą Ćwik przygotowali uroczysty apel, podczas którego przypomnieli przyznane dzieciom w 1989 roku i zawarte w Konwencji o prawach dziecka liczne przywileje osobiste, socjalne i polityczne. Z prezentacji multimedialnej wychowankowie dowiedzieli się, jak korzystać ze swoich praw, a także uzyskali informację, do kogo mogą zwrócić się o pomoc, gdy nie są one przestrzegane. Mieli również okazję wysłuchać wierszy i piosenek wiele mówiących o tym, że „dziecko to także człowiek, tyle że jeszcze mały”. Mówiąc o prawach dziecka wykonawcy nie zapomnieli o Januszu Korczaku – lekarzu, pisarzu, a przede wszystkim pedagogu i wychowawcy. Oprócz apelu we wszystkich klasach odbyły się lekcje o prawach dzieci. Uczniowie wykonywali grupowe i indywidualne prace plastyczne, rozwiązywali krzyżówki. Na korytarzach i w salach lekcyjnych pojawiły się okolicznościowe gazetki.
Archiwum Aktualności