Szał na slime w klasie 2a trwa w najlepsze! Popularny na całym świecie slime może być fajnym i kreatywnym hobby. Taka zabawa uczy koncentracji, cierpliwości i na pewno sprzyja integracji! Podczas wytwarzania tej magicznej masy przestrzegaliśmy zasad bezpieczeństwa.
My się nigdy nie nudzimy!
- 3
112 – ZAWSZE W GOTOWOŚCI!
W ramach Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112, Wojewoda Świętokrzyski zorganizował konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych „112 – zawsze w gotowości”. Jego celem było rozpowszechnienie i utrwalenie wiedzy na temat numeru alarmowego 112 oraz podkreślenie jego roli i znaczenia w ratowaniu zdrowia, życia i środowiska. Na konkurs wpłynęło aż 2497 prac, w tym 18 z klasy 2c wykonanych pod kierunkiem wychowawczyni – p. Katarzyny Zięby. Wśród wyróżnionych przez Wojewodę Świętokrzyskiego znalazła się praca uczennicy klasy 2c - Aleksandry Mrozińskiej.
Gratulujemy Oli i życzymy dalszych sukcesów.
My już pomagamy!
Od 26.04.2021r. w naszej szkole ruszyła akcja wsparcia dla fundacji „Bo w nas jest MOC” (koordynatorem w PSP nr 1 jest p. Elwira Jasiak). W ciągu pierwszego tygodnia dzieci z klas: Ia, IIa, IIb i IIIb z wielkim zaangażowaniem zbierały plastikowe zakrętki, zużyte baterie, zabawki i gry oraz wrzucały do puszki drobne pieniądze. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do udziału we wspólnym pomaganiu.
W NAS TEŻ JEST MOC !
Kolorowy sukces Jagody
Po długiej zimie wszyscy oczekujemy nadejścia wiosny, wypatrujemy jej, wychodzimy na spotkanie. Szczególnie wesoło i barwnie powitała tegoroczną wiosnę uczennica z grupy 0b - Jagoda Szwagierczak. Za swoją pracę plastyczną dziewczynka otrzymała wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Witaj, Wiosno” zorganizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Gratulujemy nagrody. Życzymy wielu ciekawych i kolorowych pomysłów plastycznych.
Sukces Antosi !
Antonina Zelga uczennica klasy 7d zajęła III miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Religijnej „Song for the Lord” zorganizowanym przez Katolicki Zespół Edukacyjny. Celem konkursu było promowanie młodych talentów i rozpowszechnianie piosenki religijnej wśród dzieci i młodzieży. Antosia zaśpiewała ulubioną pieśń oazową papieża Jana Pawła II „Barkę”.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Witaj maj, piękny maj!
- 6
Sukces uczniów z klasy 2a i 3b
Obecnie wielu seniorów w całej Polsce, przebywających w Domach Pomocy Społecznej, z powodu panującej pandemii ma utrudniony kontakt z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Z tego też powodu uczniowie klasy 2a i 3b pod kierunkiem wychowawczyń - p. Elwiry Jasiak i p. Urszuli Bełczowskiej wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno – Literackim pt. „Od serca”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 5 w Koszalinie.
Zadaniem dzieci było napisanie wiosennych, radosnych życzeń na kartkach ozdobionych według własnego pomysłu. Wszystkie prace zostały przekazane podopiecznym Domu Pomocy Społecznej „Zielony Taras” w Koszalinie.
Z ogromną przyjemnością informujemy, że wśród laureatów konkursu znaleźli się uczniowie:
Ignacy Tuchowski z kl. 2a - II miejsce
Barbara Lenart z kl. 3b - III miejsce
Serdecznie gratulujemy sukcesu!
Uczniowie tych klas nie zapomnieli również o mieszkańcach Domu Pomocy Społecznej w naszym mieście. Przekazali pensjonariuszom serdeczne życzenia na pięknie ozdobionych kwiatowymi motywami laurkach.
6
Międzynarodowy Dzień Ziemi w grupie 0b
„Posprzątamy dookoła,
pozbieramy wszystkie śmieci,
posadzimy więcej drzewek,
niech im słońce mocno świeci.”
W Międzynarodowym Dniu Ziemi grupa 0b zorganizowała spotkanie recyklingowych ludzików - EKOLUDKÓW.
Dzięki olbrzymiej dziecięcej wyobraźni i fantazji można było podziwiać planety, z których pochodziły stworki, jak również poznać ich upodobania. Na pewno wszystkie proekologiczne działania naszych uczniów dostarczyły Ziemi dużo powodów do radości.
Dzień Ziemi
22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi, w tym roku pod hasłem „Przywróć naszą Ziemię”.
To coroczne wydarzenie, którego idea została zapoczątkowana w 1970 r., obchodzone jest w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą.
W tym dniu podczas zajęć uczniowie wykonali proekologiczne plakaty, na monitorach swoich komputerów tworzyli tła przedstawiające piękno natury, dyskutowali o przyczynach i skutkach działalności człowieka, o jego wpływie na bioróżnorodność organizmów. Odbyły się quizy obejmujące pojęcia recyklingu i segregacji, powstały też tematyczne prezentacje multimedialne np. „Recykling to nie żarty”, „Sposoby ochrony przyrody”. Działania, jakie może podjąć każdy z nas by „Przywróć naszą Ziemię”, zaprezentowali w swoim filmiku: Inga Surowiec z klasy 8a i Adam Surowiec z klasy 2a.
Nasi uczniowie to świadomi młodzi ludzie, którzy wiedzą, jak dbać o planetę Ziemię.
Międzynarodowy Dzień Frankofonii
23 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Frankofonii, którego celem jest uczczenie kultury francuskojęzycznej. Uczniowie klas siódmych z naszej szkoły odpowiedzieli na zaproszenie Instytutu Francuskiego w Polsce oraz francuskiego zespołu Troll i wzięli udział w przedstawieniu online pt. „Ilustrowane opowieści”. Podczas spotkania młodzież wysłuchała ciekawych historii z różnych krajów i kultur, opowiedzianych przez aktora komediowego Richarda Petitsigne. Zebrani przed monitorami podziwiali również ilustracje wykonywane przez francuskiego rysownika.
W spotkaniu online wzięło udział 4000 uczniów ze 105 szkół podstawowych z całej Polski. Po zakończonej prezentacji uczniowie zadawali artystom pytania dotyczące ich pracy, życia prywatnego etc., oczywiście w języku francuskim.
Link do wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=pS3rMhVhFm0
5
„Babcia, Ksawery i wielkie litery”
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowcu Świętokrzyskim zajęła I miejsce w konkursie „Wielkie litery dla bibliotek”, który popularyzował książki dla osób słabowidzących. W przedstawieniu w roli wnuczka Ksawerego wystąpił uczeń kl. IIIb naszej szkoły - Antoni Sokołowski.
Gratulujemy i życzymy Antosiowi dalszych sukcesów na scenie!
Dziękujemy, jak umiemy...
Łańcuch gorących serc dla ostrowieckich służb medycznych pracujących przy chorych na COVID 19
Nauczyciele i uczniowie PSP nr 1 w Ostrowcu Św. dziękują lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym oraz wszystkim pracownikom niemedycznym ostrowieckiego szpitala za pracę i poświęcenie w tym trudnym czasie.
Szczególne podziękowania kierujemy do naszych "szkolnych rodziców", którzy na co dzień wykonują te trudne zawody.
Lista kandydatów przyjętych do oddziału przedszkolnego
Lista kandydatów przyjętych do oddziału
przedszkolnego w roku szkolnym 2021/2022
w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1
w Ostrowcu Świętokrzyskim- Adamska Julia
- Artykiewicz Franciszek
- Bieńkowski Paweł
- Durys Iga
- Dziewięcka Julia
- Forgiel Filip
- Galec Weronika
- Jaguszewska Nikola
- Jura Antoni
- Kowalski Antoni
- Kozak Julia
- Kula Dominika
- Kupiec Franciszek
- Majcher Antoni
- Mazur Oliwia
- Michalska – Kiełbasa Maja
- Opałka Mia
- Pietrzykowska Laura
- Piotrowski Szymon
- Polak Maja
- Połowniak Alicja
- Sęk Magdalena
- Soboń Marcelina
Dni Kultury Języka
W dniach 15-20 marca obchodziliśmy w naszej szkole XXIX Dni Kultury Języka. W bieżącym roku przebiegały one pod hasłem: „Współczesny język. Przez młodomowę do współczesnej kultury”.
Uczniowie chętnie brali udział w licznych kulturalnych wydarzeniach i konkursach. Dzieci słuchały utworów literackich, rysowały, malowały lub wylepiały bohaterów literatury dziecięcej. Popularnością cieszyła się akcja czytania młodszym przez starszych. Uczniowie chętnie rywalizowali w konkursach ortograficznych, literackich i językowych.
Wartością wszelkich inicjatyw była różnorodność form podejmowanych aktywności. Każde spotkanie z językiem dostarczało konkretnej wiedzy, rozwijało umiejętności w obszarach pisania, mówienia, słuchania, wyrażania własnych emocji i opinii, kształtowało postawy poprzez stwarzanie szansy uczestnictwa w kulturze naszej ojczystej mowy.
18
Lista kandydatów przyjętych do klasy pierwszej
Lista kandydatów przyjętych do klasy pierwszej
w roku szkolnym 2021/2022
w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1
w Ostrowcu Świętokrzyskim- Armata Lena
- Bara Filip
- Bąk- Jedlikowska Nina
- Bednarska Aniela
- Bielecki Krzysztof
- Bielski Paweł
- Błąd Jakub
- Borowska Antonina
- Burdyga Aleksander
- Ciecieląg Rafał
- Ćwierz-Oraniec Jędrzej
- Don Oleksii
- Feliksiowska Hanna
- Gajowik Kacper
- Gawroński Bartosz
- Grad Nikola
- Grela Nikola
- Gruszczyński Adam
- Kanarska Michalina
- Karbowniczek Maksymilian
- Kita Stanisław
- Koczajewska Elena
- Kołbuc Jakub
- Kosior Maria
- Kosior Paweł
- Kosowska Aleksandra
- Kozieł Jakub
- Krajewska Maja
- Krawczyk Maciej
- Łygan Julian
- Maj Wojciech
- Majewska Lena
- Majewski Mikołaj
- Matuszewski Aleksander
- Mazur Hanna
- Mendrykowski Tymoteusz
- Murzyn Rafał
- Nintidem - Sienniak Colin
- Nowak Alicja
- Nowak Maria
- Nowosielski Tymon
- Osuch Dagmara
- Pająk Amelia
- Piotrowska Martyna
- Piwnik Zuzanna
- Przygodzki Wiktor
- Pytlak Vanessa
- Rogowska Nikola Rita
- Rossa Alicja
- Ruszkowski Stanisław
- Rychter Lena
- Sałek Antoni
- Saracen Filip
- Sobańska Karolina
- Stefankiewicz Paweł
- Strzyż Jakub
- Sudnik Klaudia
- Surmański Marcel
- Swaciak Emilia
- Szeloch Jan
- Szeloch Wiktor
- Szwagierczak Jagoda
- Tarłowska Paula
- Tchórzewski Jakub
- Tobisz Jan
- Tobisz Julia
- Werner Hanna
- Węgierkiewicz Julia
- Węgierkiewicz Martyna
- Wilk Jagoda
- Wojtas Jakub
- Wójcik Zofia
- Wyroda - Żaczek Wiktoria
- Zakrzewski Maksymilian
- Zgliński Karol
Lista rezerwowa
- Łata Dominik Jan
Stypendium za pierwsze półrocze roku szkolnego 2020/2021
Rodzice uczniów uprawnionych do otrzymania stypendium proszeni są o wypełnienie i odesłanie oświadczenia.
WIOSENNE TURNIEJE Z HETMANEM
Stowarzyszenie Szachowe HETMAN wspólnie z LUKKS Nietulisko Duże zapraszają na WIOSENNE TURNIEJE Z HETMANEM
Od 8 kwietnia rozpoczynamy kolejny cykl internetowych turniejów szachowych. Odbędzie się 10 turniejów w każdy kolejny czwartek (oprócz 3 czerwca) o godzinie 18.00 na platformie Chess.com/pl. Warunkiem udziału w turnieju jest zarejestrowanie konta na platformie Chess.com/pl, przesłanie „nicku” wraz z danymi osobowymi na adres mailowy lub SMS do sędziego głównego jaroslaw.choina@op.pl lub 604-962-690. Po przesłaniu powyższych informacji należy dołączyć na platformie Chess.com/pl do „Klubu Szachowego Hetman Ostrowiec”. Podsumowaniem turnieju będzie wręczenie statuetek dla zawodników, którzy brali udział we wszystkich 10 turniejach. Puchary, nagrody rzeczowe i dyplomy dla trzech najlepszych zawodników w 3 kategoriach wiekowych OPEN, 18 i 10 lat (po zsumowaniu wyników z 8 najlepszych turniejów). Dyplomy dla wszystkich uczestników. Gramy systemem szwajcarskim 9 rund po 5 minut dla zawodnika. Życzymy sukcesów na wirtualnej szachownicy i zapraszamy do udziału w turniejach.
http://hetman-ostrowiec.pl/wiosenne-turnieje-z-hetmanem/
Z szachowym pozdrowieniem
Ania Choina
tel.604-077-595
Jak motywować dziecko do nauki zdalnej
W związku z częstymi pytaniami Rodziców o to, jak motywować dziecko do nauki zdalnej i jak wspierać dziecko w tym trudnym czasie, przedstawiam kilka praktycznych wskazówek, mając nadzieję, że okażą się one przydatne i sprawią, by dziecku "chciało się chcieć" uczyć.
1.Utrzymujmy jasny, stabilny harmonogram dnia
Pomimo, że uczniowie nie przychodzą do szkoły, warto utrzymywać harmonogram, który obowiązywał wcześniej. Dobra organizacja czasu nauki pomaga zmobilizować się do pracy. Ponadto utrzymanie codziennej rutyny wpływa pozytywnie na poczucie bezpieczeństwa dzieci. Pomagajmy dzieciom planować czas. W tym planie uwzględnijmy czas na naukę, czytanie książek, ale i aktywność fizyczną, obowiązki domowe, rozrywkę i odpoczynek. Pomóżmy też dziecku zorganizować warunki do nauki.
2.Ustalmy cel nauki
Często się nie zastanawiamy, jaki cel przyświeca temu co robimy. Tymczasem to bardzo ważne by się zastanowić i to już od najmłodszych lat. Rozmowa na ten temat może wspomóc w rozwoju nasze dziecko. Warto określić jakie dziecko ma cele w związku z nauką. Odpowiedź na pytanie: dlaczego się uczę, to bardzo istotna informacja dla dziecka. Warto by uświadomiło sobie, że czas poświęcony na naukę, będzie zbliżał go do innego, wyższego celu – własnego, a nie narzuconego z zewnątrz.
3.Zadbajmy o potrzeby dziecka
Czasami to, co wydaje nam się brakiem motywacji do nauki, wynika z braku zaspokojenia potrzeb dziecka min. potrzeby ruchu, odpoczynku, czy bezpieczeństwa. Zwłaszcza na potrzebę bezpieczeństwa powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza, że w ostatnim czasie i nasze (dorosłych) poczucie bezpieczeństwa mogło zostać naruszone. Dzieci obserwują nas i to, jak my radzimy sobie z tą szczególną sytuacją w jakiej się znaleźliśmy, może być inspiracją dla naszych dzieci. Dlatego zachowujmy spokój i bądźmy przykładem odpowiedzialnego zachowania. Rozmawiajmy o tym, że i my dorośli też przeżywamy trudne emocje, ale znamy sposoby, żeby sobie z nimi poradzić.
4. Wypracujmy dobre nawyki
Warto poświęcić czas na tworzenie dobrych nawyków. Nawyk to działanie, które wykonujemy bez wysiłku. Gdy w młodym wieku zadbamy o kształtowanie dobrych nawyków, to zaprocentuje nam to w dalszym życiu. Często brak motywacji do nauki, to nawyk. Można to zmienić i pracować nad tym jak najwcześniej. Dziecko, które się czuje zrozumiane, ma poczucie wsparcia, lepiej i skuteczniej motywuje się do pracy. Ważne jest by materiały do nauki były w odpowiedniej formie, najłatwiej przyswajalnej przez dziecko i adekwatne do jego wieku.
5.Szukajmy wsparcia dla siebie
Warto poszukać również wsparcia dla siebie, czyli być w kontakcie z nauczycielem, wychowawcą, zgłaszać mu wszelkie wątpliwości, zadawać pytania. W razie potrzeby również zgłaszać problemy do pedagoga lub dyrekcji szkoły.
6. Chwalmy dziecko za wysiłki
Ciężko jest zabrać się za coś ,czego nie lubimy, wówczas wyniki naszej pracy też nie będą najprawdopodobniej dobrze ocenione. Warto zauważać postępy i chwalić dziecko za wysiłek, a nie tylko za efekt końcowy. Warto w tym celu zapoznać się z poradnikiem pt.,, Jak chwalić dziecko”.
7.Wspierajmy koncentrację i uwagę u dziecka
Przede wszystkim ograniczmy bodźce – zadbajmy, by nic dziecka nie rozpraszało. Stosujmy zasadę ,,czystego biurka”, czyli na biurku leży tylko to, co jest potrzebne w danej chwili do pracy. To pomaga się skupić na czynności wykonywanej w danej chwili.
8. Zadbajmy o systematyczną i samodzielną pracę dziecka i pozytywną własną postawę
Warto nie dopuszczać do zaległości i nawarstwiania się materiału do przerobienia. Trudno jest w jeden wieczór nadrobić zaległości powstałe z kilku dni. Kiedy naukę rozłoży się w czasie, wówczas okazuje się, że opanowanie materiału nie jest tak trudne i czasochłonne, jak się obawialiśmy. Dzieci zachęcane do systematyczności zauważą, że przyswajanie wiedzy stopniowo i małymi partiami jest bardziej efektywne i nie wymaga zbyt dużego wysiłku. Umysł, który regularnie ćwiczy, łatwiej przyswaja informacje i zapamiętuje je. Wprowadzenie dyscypliny w uczeniu się, pomaga nam być systematycznym, również w innych dziedzinach życia.
Wzmacniajmy również samodzielność u dzieci, nie wyręczajmy ich w odrabianiu lekcji. W sytuacji, gdy dziecko prosi o pomoc, udzielmy wskazówek, ale nie podawajmy gotowych odpowiedzi. Uczmy, że dziecko jest odpowiedzialne za odrobienie prac domowych i swoją naukę. Samodzielne wykonywanie pracy uczy tej odpowiedzialności, ale i też dostarcza satysfakcji, wzmacnia wiarę we własne siły.
Czego nie powinniśmy robić :
- nie porównujmy do starszego, czy młodszego rodzeństwa lub kolegów/koleżanek
- nie straszmy, nie krytykujmy, piętnowanie, czy wyśmiewanie niepowodzeń nie jest żadnym hartowaniem charakteru, szczególnie u wrażliwych dzieci
- nie stawiajmy wymagań ponad możliwości dziecka.
Życzę dobrego porozumienia i nastawienia w motywowaniu dziecka, podczas nauki zdalnej.
Pamiętajcie Państwo,że zawsze możecie liczyć na pomoc i wsparcie pracowników szkoły.
Pedagog szkolny – Ilona Ćwiklińska
Opracowanie na podstawie porad psycholog Agnieszki Idźkowskiej – Guz
WYBIERZ JEDYNKĘ!
„Kodowanie na dywanie”
Programowanie staje się dziś ważnym trendem w edukacji na wszystkich poziomach kształcenia. Aby jednak młodzi ludzie z powodzeniem zadaniowo podchodzili do stawianych problemów, powinni zacząć uczyć się logicznego i krytycznego myślenia już na etapie klas młodszych. Szkolne zajęcia z kodowania poprowadzone przez p. Anitę Lisowską i p. Katarzynę Ziębę adresowane były dla klasy 2 c. Wśród kreatywnych zadań nie zabrakło planowania ruchu w zabawie z piktogramami oraz w tańcu, rozszyfrowania hasła, układania graficznego dyktanda z pomocą kolorowych kubeczków i gumek. Dzieciom szczególnie spodobała się zabawa kształcąca umiejętność współpracy w zespole, polegająca na ułożeniu wieży z kubeczków oraz na stworzeniu wspólnego obrazka. Uczniowie brawami przyjęli efekty wykonanych zadań.
21
Archiwum Aktualności