W Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym w październiku wolontariusze Szkolnego Koła Caritas (opiekunki – p. Danuta Waliszewska, p. Renata Majewska, p. Agnieszka Bugajska) i uczniowie PSP nr 1 włączyli się w diecezjalną akcję „Misja opatrunek dla Zambii”. Zbieraliśmy bandaże, plastry, kompresy, gazę i rękawiczki jednorazowe. Przyniesione materiały opatrunkowe zostaną przekazane do szpitala im. kard. Adama Kozłowieckiego w Lusace i Misyjnego Szpitala w Katondwe w Zambii. Dziękujemy wszystkim, którzy czynnie uczestniczyli w dziele pomocy misjom. Akcje, takie jak ta, są sposobnością, aby kształtować ideę wolontariatu i zawsze pamiętać o ludziach potrzebujących wsparcia i pomocy.
Pomoc dla misji
„Czarodziejska dynia”
W październiku odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu plastycznego „Czarodziejska dynia - kompozycja przestrzenna”. Konkurs skierowany był do uczniów klas V i VI. Zgłoszono 18 różnobarwnych prac odzwierciedlających niezwykłą fantazję i kreatywność uczestników. Jury w składzie p. Małgorzata Winiarska - Jóźwik (nauczyciel plastyki) i p. Iwona Lesiak (nauczyciel techniki) wyłoniło laureatów.
A oto zwycięzcy:
I miejsce: Radosław Jagodziński 5f, Klaudia Nowakowska 5d, Oskar Rogowski 5f
II miejsce: Franciszek Grzesik 5d, Sergiusz Adamik 5f, Zuzanna Cybulska 5e
III miejsce: Maksymilian Kołowajtys 5d, Maciej Kateusz 5f, Jan Kaleta 5f
Szczególne wyróżnienie: Eryk Tadej 5d, Oliwier Kamiński 5d
Pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienia.Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
5
Kreatywne lekcje chemii
W roku szkolnym 2019/2020 nasza szkoła oferuje szeroki wachlarz ciekawych zajęć pozalekcyjnych. Lekcje dodatkowe z chemii prowadzone przez p. Agnieszkę Buczkowską z pewnością do takich należą. Inspirują uczniów do przeprowadzania zaskakujących, i co ważne, bezpiecznych eksperymentów, które można wykonać w szkolnym laboratorium. Niektóre z nich są niezmiernie efektowne. Uwagę dzieci szczególnie przyciągają doświadczenia charakteryzujące się zmianą barwy. Spotkania rozwijają zainteresowania chemiczne oraz kreatywność i samodzielność młodych odkrywców. Sprzyjają też kształceniu logicznego myślenia i dedukcji.
4
My też pamiętamy…
28 października 2019r. uczniowie klas 1a i 3c pod opieką p. Elwiry Jasiak, p. Iwony Post oraz p. Agnieszki Kochańskiej odbyli wycieczkę do stolicy województwa świętokrzyskiego. W Kielcach minutą ciszy i zapalonym zniczem uczcili pamięć Henryka Sienkiewicza – wielkiego Polaka, patrioty i noblisty. O jego licznych zasługach dla kraju opowiedziała dzieciom pani przewodniczka. Wychowankowie dowiedzieli się, że pisane przez niego książki historyczne podnosiły na duchu rodaków żyjących wówczas w zniewolonej Ojczyźnie.
„Pod rękę z lekturą”
Pod takim hasłem Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia w Ostrowcu Św. zorganizowała konkurs czytelniczy dla uczniów szkół podstawowych. Celem konkursu było kształtowanie szacunku do poprawnej polszczyzny, do literatury polskiej i książek. PSP nr 1 reprezentowało troje uczniów, którzy w eliminacjach szkolnych osiągnęli najlepszy wynik: Olgierd Krakowiak z kl.4a (opiekun Beata Gajewska), Klaudia Nowakowska i Igor Gronek z kl. 5d (opiekun Edyta Surmańska). Uczestnicy indywidualnie i drużynowo odpowiadali na pytania zamknięte i otwarte, które dotyczyły znajomości treści lektury „Akademia pana Kleksa”. Wielbiciele twórczości Jana Brzechwy zajęli I miejsce spośród wszystkich szkół z powiatu ostrowieckiego i otrzymali dyplom oraz cenne nagrody. Jesteśmy dumni z naszych wychowanków, którzy rozwijają swoje pasje czytelnicze.
Niezwykłe odwiedziny
Wielką niespodziankę sprawił dzieciom absolwent naszej szkoły – Marcin Zemsta. Mimo, że od ponad 20 lat mieszka w Las Vegas, nie zapomina o swojej pierwszej szkole „Jedynce” i gdy tylko jest w Polsce zawsze nas odwiedza. 25 października Marcin był gościem klas młodszych – 1c, 2a i 3b. Opowiadał dzieciom o tym, jak bardzo ważna jest nauka języków obcych, które umożliwiają nam podróżowanie po całym świecie. Dzięki znajomości języka angielskiego Marcin ukończył studia w USA i został oficerem policji w Las Vegas. Uczniowie zadawali mu mnóstwo pytań, na które odpowiadał z wielką cierpliwością. Dzieci były zachwycone opowieściami o jego trudnej i niebezpiecznej pracy. Marcin obiecał, że znowu nas odwiedzi.
Przed Dniem Wszystkich Świętych
25 października w ramach akcji „Szkoła pamięta” uczniowie klasy Va i Vc wraz z opiekunami p. Agnieszką Bugajską i p. Renatą Majewską udali się na cmentarz komunalny w Ostrowcu Św. Odwiedzili groby osób zasłużonych i cenionych w naszym mieście. Dzieci pamiętały także o uczniach, którzy kiedyś chodzili do naszej szkoły, ale zbyt wcześnie odeszli… Modlili się przy ich grobach, zapalali znicze.
„Czym skorupka za młodu…..”
W ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” - 24 października klasa 1c z wychowawczynią Katarzyną Ziębą wybrała się do miejsca pamięci narodowej na Rynku. Dzieci wysłuchały informacji na temat wydarzeń z okresu II wojny światowej dotyczących Ostrowca i rozmawiały o pamięci i szacunku dla wszystkich, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny. Potem dzieci zapaliły znicze i uczciły minutą ciszy pamięć poległych ostrowczan. Była to dla nich niezwykła lekcja patriotyzmu.
„Szkoła pamięta”
Powoli zbliżają się jesienne dni zadumy, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. 25 października klasa 5d pod opieką nauczycielek historii i opiekunek Samorządu Uczniowskiego - p. Anny Lewińskiej i p. Dagmary Lizner - przyłączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Uczniowie odwiedzili lokalne miejsca pamięci i zgłębili ich historię. Wycieczkę rozpoczęli od cmentarza ostrowieckiego przy ulicy Denkowskiej, który jest cząstką kultury i historii naszego miasta. Zapalili znicze przy pomniku upamiętniającym polskich lotników, a także przy obelisku zamordowanych 30 września 1942 roku ostrowczan. Minutą ciszy oddali hołd weteranom powstania listopadowego i styczniowego oraz uczestnikom I i II wojny światowej. Następnie dzieci udały się pod pamiątkową tablicę, wmontowaną w ścianę budynku urzędu miasta, poświęconą poległym w czasie II wojny światowej ostrowieckim nauczycielom oraz pomnik nawiązujący swoją formą do wydarzeń z 1942 roku. Ostatnim punktem patriotycznej wędrówki był obelisk w Parku Miejskim poświęcony ojcu niepodległości Józefowi Piłsudskiemu. Szkolna inicjatywa miała na celu uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach wolności, szczególnie tych, związanych z naszą lokalną społecznością. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.
6
Pamiętamy…
Nadchodzą dni pełne zadumy i wspomnień… 22 października klasa 3a z wychowawcą p. Mariolą Sajdą włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Uczniowie wybrali się na najstarszy ostrowiecki cmentarz przy ul. Denkowskiej. Odwiedzili groby żołnierzy z czasów I i II wojny światowej. Dzieci poznały ważne wydarzenia z historii Polski i regionu świętokrzyskiego. Zgodnie z tradycją wychowankowie zapalili znicze i pochylili głowy w zadumie. Tylko od nas zależy, co ocalimy od zapomnienia. Akcję zainicjowaną w tym roku będziemy kontynuować w kolejnych latach.
"Niezwykła podróż"
Niezwykłą podróż do krainy zabawek odbyły klasy 1c i 2c z wychowawcami K. Ziębą i M. Farys w środę - 23 października. Dzieci odwiedziły Muzeum Zabawek w Kielcach, gdzie poznały historię pluszowego misia i dowiedziały się, z jakich materiałów wykonywano pierwsze zabawki i jak były one wykorzystywane. Dziewczynki nie mogły oderwać oczu od misternie wykonanych drewnianych domków dla lalek, maleńkich mebli oraz miniaturowych, porcelanowych filiżanek, talerzyków i dzbanuszków. Natomiast chłopców zachwyciły modele statków, samolotów i wspaniała kolejka. Dzieci obejrzały dużą kolekcję różnorodnych klocków i dowiedziały się, w jaki sposób powstawały pierwsze filmy animowane. Ale największe zainteresowanie wzbudziły u nich zabawki z drewna, którymi mogły się pobawić. I właśnie takie zabawki – drewniane koniki, kotki i pukawki dzieci kupiły sobie jako pamiątkę z wycieczki.
Potem czekała na dzieciaki następna atrakcja - uczestniczyły w warsztatach cukierniczych w Manufakturze Karmelu, gdzie dowiedziały się, jak powstaje karmel i samodzielnie wykonywały własne lizaki. Otrzymały za to dyplomy Małego Karmelarza.
3
,,Pierwszaki – zdrowo i bezpiecznie do szkoły”
W dniu 21.10.2019r. wszystkie klasy pierwsze naszej szkoły wzięły udział w 16 edycji akcji zorganizowanej przez Echo Dnia ,,Pierwszaki – zdrowo i bezpiecznie do szkoły”. Głównym celem spotkania było przypomnienie uczniom zasad bezpieczeństwa, o których trzeba pamiętać w domu i na ulicy. Strażacy i policjanci rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, a pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przenieśli je w magiczny świat Krusikowa. W zabawny i humorystyczny sposób przypomnieli zasady bezpieczeństwa w domu i poza nią. Na zakończenie mali widzowie zostali obdarowani planami lekcji i odblaskowymi opaskami. Ich udział w spotkaniu został uwieńczony na wspólnym zdjęciu, które ukaże się 5 grudnia w gazecie Echo Dnia.
XXIX Rajd Śladami Patrona Oddziału - Gliniany 2019
19 października trzydzieścioro uczniów klas VI – VIII naszej szkoły wraz z opiekunkami Samorządu Uczniowskiego - p. Anną Lewińską, p. Beatą Gajewską i p. Mariolą Wójcicką – stało się uczestnikami rajdu pieszego na trasie Gliniany - Śródborze - Łysowody - Podgrodzie. Celem dziesięciokilometrowej wędrówki zorganizowanej przez Oddział Świętokrzyski PTTK im. Stanisława Jeżewskiego w Ostrowcu Św. było poznanie biografii patrona oddziału w 30. rocznicę jego śmierci, obchody Światowego Dnia Turystyki, propagowanie hasła PTTK – „Z PTTK wspólnym szlakiem”, poznanie walorów przyrodniczych Doliny Kamiennej, propagowanie turystyki kwalifikowanej jako czynnego wypoczynku oraz rozbudzanie pasji krajoznawczych wśród uczestników. Podczas spaceru uczniowie z zainteresowaniem słuchali ciekawych opowieści ostrowieckich przewodników na temat zwiedzanych obiektów i podziwiali niezwykle malowniczą trasę rajdu. Zdobyta wiedza zaprocentowała – wychowankowie wzorowo rozwiązali test i uplasowali się razem z dwiema innymi drużynami na pierwszym miejscu. W nagrodę od organizatorów szkoła otrzymała kompas. Spotkanie na szlaku zakończyło się wspólnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku.
5
Sukcesy szachistów z "Jedynki"
22 października 2019r. trzydziestu jeden uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 wzięło udział w II Wojewódzkim Szkolnym Turnieju Szachowym zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Kielcach, Świętokrzyski Związek Szachowy oraz Katolicki Międzyszkolny Klub Szachowy „Victoria – Komplexbud” w Kielcach,Targi Kielce S.A. Celem turnieju, zorganizowanego w ramach Kongresu Edukacji Przyszłości, była promocja sportu szachowego wśród dzieci i młodzieży oraz popularyzacja gry w szachy jako alternatywy spędzenia czasu wolnego. Aż 400 uczestników rywalizowało ze sobą w kilku kategoriach wiekowych.
Reprezentanci naszej szkoły osiągnęli duży sukces. W rozgrywkach indywidualnych:
Julia Giemza II miejsce,
Bartosz Tarłowski III miejsce,
a ponadto drużynowo w grupach wiekowych dziewcząt i chłopców nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:
dziewczęta klasy 4-8 I miejsce,
chłopcy klasy 4-8 III miejsce,
chłopcy klasy 1-3 IV miejsce,
dziewczynki klasy 1-3 VI miejsce.
Opiekunami młodych szachistów są Pani Agnieszka Kochańska i Pan Paweł Pietrzykowski. Gratulujemy zwycięzcom oraz opiekunom i życzymy kolejnych sukcesów w dyscyplinie, która u każdego dziecka rozwija wiele sprawności intelektualnych.
Mali ekolodzy
17 października uczniowie klasy 1a z wychowawczynią p. Elwirą Jasiak i 1c z wychowawczynią p. Katarzyną Ziębą wybrali się do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów „Janik”. Dzieci zwiedziły zakład, wysłuchały pogadanki na temat sposobu utylizacji odpadów oaz ich odpowiedniego składowania. Mali ekolodzy szczególnie interesowali się nowoczesnymi urządzeniami, zadawali mnóstwo pytań dotyczących możliwości ponownego wykorzystania zużytych przedmiotów i wykazali się dużą wiedzą dotyczącą właściwego sortowania odpadów. Ważnym punktem wyjazdu były również odwiedziny u piesków w schronisku dla zwierząt. Dzieci przygotowały dla nich przeróżne smakołyki.
4
Dzień Edukacji Narodowej
Obchody Dnia Edukacji Narodowej są doskonałą okazją do wyrażenia podziękowań za twórczy wysiłek nauczycieli i pracowników szkoły, którzy każdego dnia kształtują wiele cennych wartości w sercach i umysłach swoich wychowanków. Z okazji tego święta 15 października w naszej szkole odbyła się uroczystość, w której wzięli udział uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji. Pani dyrektor Renata Olszańska i pan dyrektor Paweł Pietrzykowski wszystkim zgromadzonym w sali gimnastycznej złożyli najlepsze życzenia, a uczniowie w piękny sposób podziękowali swoim nauczycielom za ich trud, pasję, cierpliwość i wielkie serce. Przedstawiciele klasy 6a - Gabriela Kochańska, Zuzanna Jarecka, Karolina Zagórna (opiekun B. Gajewska), z klasy 6d - Anna Gontarczyk, Lena Ćwierz-Oraniec, Antonina Zelga (opiekun Anna Lewińska) i 8d- Maja Borowiecka i Kalina Kostrzewa (opiekun Mariola Wójcicka) oraz chór szkolny pod kierunkiem p. Renaty Domagały przygotowali wspólnie część artystyczną. Był to humorystyczny montaż słowno- muzyczny, podczas którego wszyscy wspaniale się bawili.
Wycieczka klasy 3b
15 października klasa 3b pod opieką p. Marty Czajkowskiej była na wycieczce w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś”, gdzie obejrzała spektakl pt.:” A niech to gęś kopnie”. Była to opowieść o przyjaźni, szczęściu i poszukiwaniu swojego miejsca na Ziemi. Po spektaklu dzieci udały się do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach, gdzie obejrzały interesującą wystawę pt.: „Człowiek –niezwykła maszyna”. Tu dzieci uświadomiły sobie jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Poznały pięć czynności życiowych człowieka: oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie pionowej postawy ciała oraz odżywianie. Dzieci z wycieczki wróciły bogatsze o nowe doświadczenia, zadowolone i pełne wrażeń.
Dzień Seniora
W ramach współpracy PSP nr 1 z Radą Osiedla Henryków – Piaski, uczennice klasy 3b oraz 5a, 5b i 6a przedstawiły program artystyczny z okazji Dnia Seniora. Dziewczynki z klasy 3b pod opieką swojej wychowawczyni p. Marty Czajkowskiej zaprezentowały układ taneczny z szarfami, a Formacja Cheerleaders „Power” wystąpiła w choreografii „Crazy Frog”, którą przygotowała p. Anna Bochenek.
10
„Chcę wiedzieć, jak dorastać i nie zwariować”
Dnia 10 października 2019 roku grupa dziewcząt z klasy VI d pod opieką p. Marioli Skwirowskiej wzięła udział w trzygodzinnym spotkaniu (w ramach projektu edukacyjnego Polskiego Czerwonego Krzyża), skierowanym do ostrowieckiej młodzieży, wchodzącej w trudny okres dojrzewania. Warsztaty zostały zorganizowane w siedzibie OR PCK. Projekt miał na celu uświadomienie młodym ludziom zmian, jakie zachodzą w tym czasie w ich organizmie i przeciwdziałanie chorobom związanym z podejmowanymi w tym okresie ryzykownymi zachowaniami. Ciekawa forma warsztatów, prowadzonych przez pielęgniarkę oraz pedagoga - socjoterapeutkę poza murami, pozwoliła otworzyć się młodzieży i znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania, dotyczące dojrzewania i dorastania.
„Kromka Chleba dla Sąsiada 2019”
Ogólnopolska akcja „Kromka Chleba dla Sąsiada” ma na celu wsparcie starszych i samotnych osób w przeżywaniu codzienności oraz uwrażliwienie społeczeństwa na ich los. W dniach 20-21 września wolontariusze z PSP nr 1 zbierali w sklepach sieci Biedronka szczelnie zapakowane produkty. Żywność podzielono na 42 paczki i przekazano najuboższym seniorom z terenu parafii p.w. NMP Saletyńskiej. W realizacji całego przedsięwzięcia wspólnie pracowali przedstawiciele Parafialnego Zespołu Caritas, członkowie Zakonu Rycerzy Kolumba i wolontariusze Szkolnego Koła Caritas pod opieką pań katechetek. Serdecznie dziękujemy młodzieży za pozytywną energię, poświęcony czas i dzielenie się dobrem.
Archiwum Aktualności