19 listopada 2019 r. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego była organizatorką II Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Patriotycznej. Wzięli w nim udział uczniowie klas VI-VIII. Każda szkoła mogła zgłosić do konkursu tylko jednego uczestnika. Nas reprezentowała uczennica klasy 7a - Katarzyna Szala (opiekun: p. Magdalena Zych). Recytowała wiersz F. Konarskiego „Ballada zesłańców”. Otrzymała wyróżnienie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Aktualności
Konkurs o tematyce patriotycznej
Pierwszaki w bibliotece!
W bibliotece się nie krzyczy, w bibliotece się słucha, czyta, wypożycza książki... W bibliotece, jak w zaczarowanym świecie, na paluszkach chodzą bohaterowie bajek, baśni i powieści. Zapachem książek i szelestem kartek przywołują na spotkanie. Wszystkim uczniom klasy 1a wizyta w tym niezwykłym miejscu bardzo się podobała. A żeby było jeszcze ciekawiej, to pani, która oprowadzała klasę, zaprosiła wszystkich na magiczne warsztaty – zabawę kolorami. W ten sposób razem z wychowawczynią Elwirą Jasiak i p. bibliotekarką Anitą Lisowską uczniowie zwiedzali nowo otwartą bibliotekę w Ostrowieckim Browarze Kultury.
2
Szkolny układ okresowy
14 listopada odbyło się rozstrzygnięcie pierwszego Międzyszkolnego Konkursu Chemicznego "Nasz szkolny układ okresowy". Tematem prac było pokazanie zastosowań wybranego przez siebie pierwiastka chemicznego dowolną techniką. W rywalizacji wzięły udział dwie uczennice naszej szkoły z kl. 8b - Zuzanna Zacharska i Gabriela Żak. Gabrysia otrzymała wyróżnienie, przedstawiając zastosowanie węgla w życiu codziennym. Opiekunem dziewczynki była nauczycielka chemii – p. Agnieszka Buczkowska.
Dzieci kochają baśnie
W dniu 13.11.2019 r. w Zespole Szkół Specjalnych przy ul. Iłżeckiej odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu plastycznego pt. „Moją ulubioną postacią z bajki jest…”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych z terenu naszego miasta i gminy. Gratulujemy zwycięzcom z naszej szkoły. Adam Letkiewicz z klasy 3b za swoją pracę otrzymał III miejsce, a Natalia Kijo z klasy 2a została wyróżniona. Opiekunkami dzieci były wychowawczynie p. Marta Czajkowska i p. Aneta Kostępska.
"Ostrowieckie Biegi Niepodległości"
W dniu 11 listopada 2019 r. na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Św. odbyły się ,,Ostrowieckie Biegi Niepodległości” dzieci i młodzieży z placówek oświatowych w naszym mieście. Podczas biegów PSP nr 1 okazała się najlepsza w rywalizacji szkół prowadzonych przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski. Nasi wspaniali lekkoatleci zdobyli pierwsze miejsce. Nagroda w kwocie 1500 zł zostanie przeznaczona na zakup sprzętu sportowego dla wszystkich dzieci. Ponadto w klasyfikacji szkół na największy odsetek uczniów z danej szkoły w Biegu Niepodległościowym zajęliśmy trzecie miejsce. 214 młodych sportowców z Jedynki zdobyło kolejną nagrodę pieniężną w wysokości 700 zł. Uzyskane wyróżnienia z pewnością przyczynią się do poprawy organizacji zajęć sportowych w naszej placówce. Wychowankowie i ich rodziny także aktywnie dopingowali dorosłych uczestników biegu na dystansie 10 km., który odbywał się głównymi ulicami naszego miasta. Opiekę nad uczniami pełnili nauczyciele wychowania fizycznego: p. Agnieszka Kochańska, p. Justyna Pucułek, p. Anna Bochenek, p. Piotr Kurek i p. Wojciech Dzioba.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości
W piątek 8 listopada 2019 r. mury Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 rozbrzmiewały dźwiękami pieśni i wierszy upamiętniających 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W budynku placówki przy ulicy Trzeciaków uczniowie klasy III a (opiekun p. Mariola Sajda) i III c (opiekun p. Iwona Post) przygotowali dla całej społeczności uczniowskiej szczególną lekcję historii. Młodzi artyści przybliżyli widzom wydarzenia z dziejów Ojczyzny i postacie wielkich bohaterów narodowych, którzy wsławili się w walkach o Niepodległość. O symbolicznej godzinie 11.11, podobnie jak w roku ubiegłym, wszyscy uczestnicy akademii odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, tym samym włączając się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu”.
4Równie uroczyście przebiegały obchody Narodowego Święta Niepodległości w budynku szkoły przy ulicy Sienkiewicza. Utrzymany w podniosłej atmosferze montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów klasy V d, VI b, VI d i VIII a (opiekun p. Anna Lewińska, p. Dagmara Lizner) oraz chóru szkolnego (opiekun p. Renata Domagała) przeniósł widzów do mrocznych czasów polskiej historii. Przekazane treści uświadomiły uczniom, że wywalczoną po 123 latach niewoli wolność należy szanować, cieszyć się nią i o nią dbać. Wspólne odśpiewanie hymnu państwowego i „Roty” dodało także powagi całej uroczystości. Obydwa patriotyczne spotkania z pewnością wzbudziły w młodych słuchaczach poczucie dumy z bycia Polakami. Utwierdziły też w przekonaniu, że jesteśmy wspólnotą, dla której dobro, wiara, suwerenność i pokój stanowią najwyższe z wartości.
Zespół wokalny Septymki najlepszy w powiecie ostrowieckim
W dn. 06.11.2019r. w Ostrowieckim Browarze Kultury odbył się XV Przegląd Pieśni Patriotycznej i Legionowej. Nasz zespół w składzie: Z. Gołąbek 8a, M. Sadło 8a, L. Rzeźnik 7b, G. Kochańska 6a, A. Zelga 6d, N. Mucha 5f, A. Cesarska 5a. M. Szeloch 5a, M. Szczepańska 5b, M. Lipka 5b - wykonał piosenkę ,,Jędrusiowa dola" w opracowaniu trzygłosowym. Dzieci wyśpiewały II miejsce (jury nie przyznało I miejsca). Opiekunem dziewcząt jest nauczycielka muzyki, p. Renata Domagała.
Koncert jesienny
6 listopada 2019 roku w naszej szkole odbyło się jesienne spotkanie z wierszem i piosenką. Dzieci z grupy 0a (wych. Grażyna Gaj) i 0b (wych. Urszula Naumiuk) zaprezentowały rodzicom oraz starszym kolegom z kl. I-III program artystyczny, na który składały się najpiękniejsze wiersze J. Brzechwy oraz piosenki z dziecięcego repertuaru. Mali artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Uczniowie i absolwenci naszej szkoły z certyfikatami językowymi
Dnia 5 listopada 2019r. w Ostrowieckim Browarze Kultury odbyła się uroczysta gala wręczenia certyfikatów językowych uczniom i absolwentom szkół podstawowych oraz absolwentom gimnazjów. Wzięli w niej udział uczniowie, ich rodzice, dyrektorzy szkół i nauczyciele, Prezydent Miasta Ostrowca Św. Jarosław Górczyński oraz pani Maria Kukla-Dąda z Autoryzowanego Centrum Egzaminacyjnego Cambridge w Radomiu, która koordynuje i przeprowadza egzaminy z języka angielskiego w naszym mieście.
W maju tego roku po raz pierwszy do egzaminów uprawniających do zdobycia certyfikatów mogli przystąpić uczniowie PSP nr 1, którzy osiągnęli znaczące sukcesy, gdyż 48 z nich uzyskało certyfikat Cambridge English na jednym z trzech poziomów zaawansowania - A2, B1 i B2, zaś 4 osoby zdobyły certyfikat z języka niemieckiego. Wśród 12 uczniów z najlepszym wynikiem, spośród ponad 300 zdających, znalazł się uczeń PSP nr 1, Krzysztof Cichocki z kl. 8d, który odebrał certyfikat z rąk pana Prezydenta Jarosława Górczyńskiego, będącego pomysłodawcą finansowania egzaminów dla ostrowieckiej młodzieży przez Gminę Ostrowiec. Pozostałym uczniom naszej szkoły oraz jej absolwentom certyfikaty wręczyła p. dyrektor Renata Olszańska. Jak podkreślała w swoim wystąpieniu pani Maria Kukla-Dąda, Gmina Ostrowiec jest od czterech lat wciąż jedynym samorządem w Polsce, w który z własnych pieniędzy sponsoruje egzaminy językowe uczniów ostrowieckich szkół. Obecnie młodzież ma możliwość zdawania egzaminów i zdobycia certyfikatów z języków angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Certyfikaty te uznawane są przez tysiące instytucji na całym świecie, w tym przez renomowane uczelnie wyższe.
5
Sukces wokalny Ali
5 listopada 2019 r. w Przedszkolu Sióstr Rodziny Maryi odbył się VII Międzyprzedszkolny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Polska żyje w nas". W kategorii wiekowej pięciolatków i sześciolatków III miejsce „wyśpiewała” Ala Pasterczyk z grupy 0b (wychowawczyni Urszula Naumiuk). Dyplom i nagroda, które otrzymała mała wokalistka, będą jej z pewnością przypominać to radosne wydarzenie.
„Bezpieczeństwo na piątkę”
28 października 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. W. Stefańskiego w Bodzechowie odbyły się powiatowe eliminacje XIII edycji konkursu „Bezpieczeństwo na piątkę”. Do zawodów przystąpiła drużyna z naszej szkoły w składzie: Franciszek Grzesik, Eryk Tadej z klasy 5d oraz Jan Kaleta z klasy 5f. Głównym organizatorem spotkania była Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach. Inicjatywa łączyła w sobie treści edukacyjne, prewencyjne, a także promujące bezpieczny wypoczynek. Konkurs skierowany był do uczniów klas V szkół podstawowych z całego województwa i składał się z testu wiedzy o bezpieczeństwie. Podczas eliminacji został przeprowadzony egzamin praktyczny z udzielania pierwszej pomocy, oceniano także wykonane przez uczestników prace plastyczne propagujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Zespół z naszej szkoły zaprezentował makietę skrzyżowania oraz postać policjanta. W konkursie uczniowie PSP nr 1 zajęli III miejsce i otrzymali dyplom oraz liczne upominki. Nagrody zostały ufundowane przez Wójta Gminy Bodzechów, Szkołę Podstawową w Bodzechowie oraz PCK. Opiekunem chłopców była pani Iwona Lesiak.
Niecodzienna lekcja
W Pacanowie kozy kują…, a w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach 28 października uczniowie klas 3c i 1a obejrzeli przedstawienie pt.: „Przygody Koziołka Matołka”. Ten niezwykle żywiołowy spektakl został zrealizowany w konwencji zabawy i dostarczył młodym widzom wiele wspaniałych wrażeń.
Koziołek Matołek, główny bohater przedstawienia, przemierzał świat szukając swojego miejsca na ziemi. W czasie wędrówki odwiedził egzotyczne kraje, poznał ich mieszkańców i przeżył wiele emocjonujących przygód – groźnych, śmiesznych i pouczających. Wyszedł cało z każdej opresji i w chwale przybył do Pacanowa. Podczas przedstawienia, uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, że to, co najlepsze i najpiękniejsze znajduje się czasem bardzo blisko, trzeba tylko umieć to dostrzec. Po spektaklu dzieci uczestniczyły w warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktora. Miały okazję poznać teatr „od kuchni”, uczestniczyły w zabawach głosowych oraz odgrywały krótkie scenki darmowe.
Tę wspaniałą pozaszkolną lekcję języka polskiego zorganizowały dla swoich uczniów panie wychowawczynie – Iwona Post i Elwira Jasiak.
Pomoc dla misji
W Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym w październiku wolontariusze Szkolnego Koła Caritas (opiekunki – p. Danuta Waliszewska, p. Renata Majewska, p. Agnieszka Bugajska) i uczniowie PSP nr 1 włączyli się w diecezjalną akcję „Misja opatrunek dla Zambii”. Zbieraliśmy bandaże, plastry, kompresy, gazę i rękawiczki jednorazowe. Przyniesione materiały opatrunkowe zostaną przekazane do szpitala im. kard. Adama Kozłowieckiego w Lusace i Misyjnego Szpitala w Katondwe w Zambii. Dziękujemy wszystkim, którzy czynnie uczestniczyli w dziele pomocy misjom. Akcje, takie jak ta, są sposobnością, aby kształtować ideę wolontariatu i zawsze pamiętać o ludziach potrzebujących wsparcia i pomocy.
„Czarodziejska dynia”
W październiku odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu plastycznego „Czarodziejska dynia - kompozycja przestrzenna”. Konkurs skierowany był do uczniów klas V i VI. Zgłoszono 18 różnobarwnych prac odzwierciedlających niezwykłą fantazję i kreatywność uczestników. Jury w składzie p. Małgorzata Winiarska - Jóźwik (nauczyciel plastyki) i p. Iwona Lesiak (nauczyciel techniki) wyłoniło laureatów.
A oto zwycięzcy:
I miejsce: Radosław Jagodziński 5f, Klaudia Nowakowska 5d, Oskar Rogowski 5f
II miejsce: Franciszek Grzesik 5d, Sergiusz Adamik 5f, Zuzanna Cybulska 5e
III miejsce: Maksymilian Kołowajtys 5d, Maciej Kateusz 5f, Jan Kaleta 5f
Szczególne wyróżnienie: Eryk Tadej 5d, Oliwier Kamiński 5d
Pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienia.Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
5
Kreatywne lekcje chemii
W roku szkolnym 2019/2020 nasza szkoła oferuje szeroki wachlarz ciekawych zajęć pozalekcyjnych. Lekcje dodatkowe z chemii prowadzone przez p. Agnieszkę Buczkowską z pewnością do takich należą. Inspirują uczniów do przeprowadzania zaskakujących, i co ważne, bezpiecznych eksperymentów, które można wykonać w szkolnym laboratorium. Niektóre z nich są niezmiernie efektowne. Uwagę dzieci szczególnie przyciągają doświadczenia charakteryzujące się zmianą barwy. Spotkania rozwijają zainteresowania chemiczne oraz kreatywność i samodzielność młodych odkrywców. Sprzyjają też kształceniu logicznego myślenia i dedukcji.
4
My też pamiętamy…
28 października 2019r. uczniowie klas 1a i 3c pod opieką p. Elwiry Jasiak, p. Iwony Post oraz p. Agnieszki Kochańskiej odbyli wycieczkę do stolicy województwa świętokrzyskiego. W Kielcach minutą ciszy i zapalonym zniczem uczcili pamięć Henryka Sienkiewicza – wielkiego Polaka, patrioty i noblisty. O jego licznych zasługach dla kraju opowiedziała dzieciom pani przewodniczka. Wychowankowie dowiedzieli się, że pisane przez niego książki historyczne podnosiły na duchu rodaków żyjących wówczas w zniewolonej Ojczyźnie.
„Pod rękę z lekturą”
Pod takim hasłem Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia w Ostrowcu Św. zorganizowała konkurs czytelniczy dla uczniów szkół podstawowych. Celem konkursu było kształtowanie szacunku do poprawnej polszczyzny, do literatury polskiej i książek. PSP nr 1 reprezentowało troje uczniów, którzy w eliminacjach szkolnych osiągnęli najlepszy wynik: Olgierd Krakowiak z kl.4a (opiekun Beata Gajewska), Klaudia Nowakowska i Igor Gronek z kl. 5d (opiekun Edyta Surmańska). Uczestnicy indywidualnie i drużynowo odpowiadali na pytania zamknięte i otwarte, które dotyczyły znajomości treści lektury „Akademia pana Kleksa”. Wielbiciele twórczości Jana Brzechwy zajęli I miejsce spośród wszystkich szkół z powiatu ostrowieckiego i otrzymali dyplom oraz cenne nagrody. Jesteśmy dumni z naszych wychowanków, którzy rozwijają swoje pasje czytelnicze.
Niezwykłe odwiedziny
Wielką niespodziankę sprawił dzieciom absolwent naszej szkoły – Marcin Zemsta. Mimo, że od ponad 20 lat mieszka w Las Vegas, nie zapomina o swojej pierwszej szkole „Jedynce” i gdy tylko jest w Polsce zawsze nas odwiedza. 25 października Marcin był gościem klas młodszych – 1c, 2a i 3b. Opowiadał dzieciom o tym, jak bardzo ważna jest nauka języków obcych, które umożliwiają nam podróżowanie po całym świecie. Dzięki znajomości języka angielskiego Marcin ukończył studia w USA i został oficerem policji w Las Vegas. Uczniowie zadawali mu mnóstwo pytań, na które odpowiadał z wielką cierpliwością. Dzieci były zachwycone opowieściami o jego trudnej i niebezpiecznej pracy. Marcin obiecał, że znowu nas odwiedzi.
Przed Dniem Wszystkich Świętych
25 października w ramach akcji „Szkoła pamięta” uczniowie klasy Va i Vc wraz z opiekunami p. Agnieszką Bugajską i p. Renatą Majewską udali się na cmentarz komunalny w Ostrowcu Św. Odwiedzili groby osób zasłużonych i cenionych w naszym mieście. Dzieci pamiętały także o uczniach, którzy kiedyś chodzili do naszej szkoły, ale zbyt wcześnie odeszli… Modlili się przy ich grobach, zapalali znicze.
„Czym skorupka za młodu…..”
W ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” - 24 października klasa 1c z wychowawczynią Katarzyną Ziębą wybrała się do miejsca pamięci narodowej na Rynku. Dzieci wysłuchały informacji na temat wydarzeń z okresu II wojny światowej dotyczących Ostrowca i rozmawiały o pamięci i szacunku dla wszystkich, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny. Potem dzieci zapaliły znicze i uczciły minutą ciszy pamięć poległych ostrowczan. Była to dla nich niezwykła lekcja patriotyzmu.
Archiwum Aktualności