Karnawał – czas zabaw i bali Karnawał to czas zabaw i bali. Nasze przedszkolaki długo oczekiwały na ten niezwykły magiczny dzień ponieważ w tym wyjątkowym czasie mogły wcielić się w ulubione postacie ze swoich bajek i kreskówek. Na sali balowej nie brakowało księżniczek, rycerzy. Zabawę uatrakcyjniały konkursy, korowody , pokazy tańca i ciekawego stroju. Aby upamiętnić tę wyjątkową chwilę dzieci z dumą pozowały do pamiątkowych zdjęć.
Karnawał 2014
Rachmistrz matematyczny 2014
24.02.2014 - IV edycja Ostrowieckiego Konkursu Matematycznego "Rachmistrz" W dniu 24 lutego 2014 r., uczniowie klas szóstych szkół podstawowych zmagali się z zadaniami matematycznymi podczas IV edycji Ostrowieckiego Konkursu Matematycznego ,,Rachmistrz”. Eliminacje finałowe odbyły się w ZSP nr 2, Publicznym Gimnazjum nr 4 im. Orląt Lwowskich. Celem konkursu było: popularyzowanie wiedzy matematycznej, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań matematycznych uczniów, stworzenie możliwości sprawdzenia własnego poziomu wiedzy i umiejętności oraz rywalizacji w dziedzinie matematyki, motywowanie uczniów do osiągania sukcesów, budowanie wysokiej samooceny. W eliminacjach szkolnych, które odbyły się 10 grudnia 2013 r. wzięli udział wszyscy uczniowie klas szóstych ostrowieckich podstawówek. Do finału zakwalifikowało się 46 uczniów, którzy nie popełnili żadnego błędu w zadaniach rachunkowych. Z PSP nr 1 zakwalifikowało się do konkursu 4 uczniów, z PSP nr 3 –9 uczniów, z PSP nr 4 – 3 uczniów, z PSP nr 7 – 5 uczniów, z PSP nr 9- 2 uczniów, z PSP nr 10 – 5 uczniów, z PSP nr 11 – 1 uczennica, z PSP nr 12 – 1 uczeń z PSP nr 14 – 6 uczniów i z PSP w Wymysłowie – 1 uczennica. Uczniowie w czasie 45 minut mieli rozwiązać 4 zdania o podwyższonym stopniu trudności. Kiedy komisja konkursowa sprawdzała prace uczniów, Pan Adam Nowak przeprowadził dla uczestników zajęcia prezentujące ciekawostki matematyczne. Podczas tych zajęć uczniowie wykazywali się wiedzą z ogólnych wiadomości o matematyce i matematykach. Swoją obecnością zaszczycili nas Prezydent Paweł Górniak, Dyrektor ZSP nr 2 Katarzyna Goworek, Dyrektor Małgorzata Borowiec. Po zajęciach nastąpiło wręczenie nagród. Nagrody ufundowali: NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania, Związek Nauczycielstwa Polskiego i Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. Sponsorom bardzo dziękujemy. Finaliści otrzymali dyplomy i drobne upominki z rąk pani dyr. Małgorzaty Borowiec. Laureaci otrzymali dyplomy i cenne nagrody w postaci kalkulatorów naukowych z rąk Pana Prezydenta. Pan prezydent złożył gratulacje wszystkim uczestnikom i życzył im ciągłego rozwijania kompetencji matematycznych. Pani dyr. Katarzyna Goworek wręczyła podziękowania nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu i życzyła sukcesów w pracy zawodowej. Laureatami IV Ostrowieckiego Konkursu Matematycznego zostali: Aleksander Kowalczuk z PSP nr 4 – uczeń Pani Bogusławy Woźniak, Oliwia Bogdańska z PSP nr 10- uczennica Pani Anny Stojek, Agnieszka Jezierska z PSP nr 1 – uczennica Pani Iwony Szczerby, Patrycja Wójcik z PSP nr 1 – uczennica Pani Iwony Szczerby, Jakub Jankowiak z PSP nr 3 – uczeń Pani Iwony Wszoły. Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i życzymy sukcesów w dalszej karierze uczniowskiej.
Dzień otwarty w naszej szkole
W sobotę 22 lutego 2014 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim odbył się Dzień Otwarty dla przyszłych uczniów klas pierwszych i dzieci z oddziałów zerowych. Rodzice wraz z dziećmi przybyli zwiedzić szkołę, poznać nowych kolegów i nauczycieli. Spotkanie rozpoczęło się na sali gimnastycznej, gdzie pani wicedyrektor Magdalena Skręt powitała zebranych i zaprosiła do obejrzenia występu. Mali i dorośli goście obejrzeli pokazy taneczne, wysłuchali piosenek, wierszy i gry na instrumentach w wykonaniu uczniów klas II i III. Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami. Po części artystycznej nastąpiło zwiedzanie szkoły, spotkanie z nauczycielami, nowymi kolegami i koleżankami. Dzieci miały możliwość obejrzenia sal lekcyjnych, sali komputerowej, biblioteki, świetlicy, stołówki, a także wzięcia udziału w zabawach przygotowanych przez nauczycieli. W salach mogli wykonać prace plastyczno- techniczne, zaobserwować jakie zalety posiada tablica interaktywna, obejrzeć prezentacje multimadialną dotyczącą bezpiecznego internetu. Wiele radości sprawiło im wykonanie instrumentów muzycznych i muzykowanie. Nie zabrakło wspaniałej sportowej zabawy zorganizowanej na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Dzieci i ich rodzice odwiedzili świetlicę i bibliotekę szkolną.
Dzień Otwarty cieszył się dużym zainteresowaniem, był także okazją do bezpośredniego spotkania rodziców i dzieci z dyrekcją i przyszłymi wychowawcami
21 - 22 stycznia Dzień Babci i Dziadka w szkole
21.01.2014r. w oddziałach przedszkolnych oraz klasach 1-3 odbyła się ważna uroczystość – Dzień babci i dziadka. Dzieci z wielkim zaangażowaniem przygotowywały się do występów chcąc w ten sposób wyrazić babciom i dziadkom swoje uczucia. W trakcie uroczystości goście mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Były wiersze, piosenki ,tańce i życzenia. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Frekwencja jak co roku dopisała. Dzieci przygotowały również dla nich poczęstunek w postaci ciasta i herbaty. Następnie obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.
Profilaktyczny Sejmik Uczniowski
-
Szkolny Profilaktyczny Sejmik Uczniowski
-
Każdego roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowcu Św. odbywa się sejmik uczniowski dotyczący problematyki związanej z dbałością o własne zdrowie i środowisko, w którym żyjemy. Od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy bardzo chętnie w nim uczestniczą. Tegoroczne spotkanie odbyło się 29.10.2013 r. i dotyczyło problemu uzależnień od alkoholu i narkotyków. W sejmiku wzięli udział przedstawiciele uczniów klas IV, V i VI. Gościem specjalnym była pani Elżbieta Helicka – psycholog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Ostrowcu Św. , która po powitaniu przez Panią Halinę Stachowicz –Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1, wprowadziła uczniów w tematykę sejmiku, wyjaśniając trudne pojęcia, takie jak: uzależnienie, nawyk, nałóg. Przedstawiła też w skrócie mechanizm działania uzależnień.
Sejmik składał się z dwóch części. Pierwszą część, dotyczącą uzależnienia od alkoholu, poprowadziła pani Katarzyna Zając – nauczyciel przyrody, drugą, dotyczącą uzależnienia od narkotyków, pani Ilona Ćwiklińska – pedagog szkolny.
W spotkaniu brały udział również panie – Urszula Stefankiewicz - nauczyciel przyrody, Anita Lisowska – nauczyciel bibliotekarz i Bożena Bronisz – pielęgniarka szkolna.
Podczas sejmiku uczniowie wykonywali w grupach lub indywidualnie ćwiczenia, projektowali plakaty zniechęcające do używek, odpowiadali na pytania quizu, oglądali ciekawe prezentacje. Przedstawiciele poszczególnych klas wykazywali się już wcześniej zdobytą wiedzą na ten temat oraz mieli możliwość jej poszerzenia.
Zaangażowanie uczniów pokazało konieczność organizowania tego typu działań w przyszłości, aby przypominać o ważnych problemach mogących dotyczyć uczniów.
-
Pasowanie na ucznia
-
Pasowanie na ucznia w PSP nr 1
-
W dniu 16 października 2013 r. odbyła się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 podniosła uroczystość. W obecności swoich wychowawców, rodziców i dziadków wszystkie pierwszaki uroczyście ślubowały być wzorowym uczniem, wspaniałym kolegą i mądrym Polakiem. Recytowały wiersze i śpiewały piosenki o szkole i naszej ojczyźnie. Z wielkim wzruszeniem oczekiwały na moment pasowania na ucznia, którego dokonała pani dyrektor. Następnie wysłuchały życzeń od starszych kolegów i rodziców. Na znak, że są już w pełni uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowcu Św., otrzymali swój pierwszy dokument – legitymację szkolną i drobne upominki ufundowane przez Radę Rodziców.
Do pasowania przystąpiły trzy klasy pierwsze: 1a, 1b i 1c. Uczniowie przygotowani przez wychowawczynie p. M. Kucaj, p. K. Ziębę i p. M. Tuchowską zaprezentowali rodzicom, dyrekcji i zaproszonym gościom piękny występ słowno – muzyczny.
Po uroczystości dzieci otrzymały prezenty zasponsorowane przez swoich rodziców i i Radę Rodziców
-
-
Sobotny czerwcowy Festyn rodzinny
-
W piękną, słoneczną, popołudniową sobotę na boisku PSP nr 1 odbył się festyn rodzinny pod hasłem: Wolne od uzależnień lato z mamą i tatą. skierowany do mieszkańców dzielnicy Henryków.
Celem festynu było propagowanie zdrowego stylu życia bez jakichkolwiek używek. Festyn obfitował w występy artystyczne uczniów klas I – VI. Dzieci bawiły widzów piosenkami, tańcami, pokazem mody oraz scenkami kabaretowymi.
Urozmaiceniem festynu były liczne konkursy: plastyczne, sportowe, wiedzy. Impreza odbyła się dzięki wsparciu licznych sponsorów.
Różnorodność zaplanowanych atrakcji sprawiła, że każdy znalazł coś dla siebie.
-
Dzień Matki w szkole
Słowami wiersza „ Mama jak uśmiech i jak muzyka ....” dzieci z klasy 4a,4d rozpoczęły uroczystość z okazji Dnia Matki. W tym wyjątkowym dniu dziękowały swoim Mamom za trud wkładany w ich wychowanie. Wiele wzruszeń i emocji wzbudziły słowa wierszy i piosenek. Swoje umiejętności zaprezentowały podczas tańców grupowych i przygotowanych inscenizacji. Na zakończenie artystycznego występu, dzieci podarowały Mamom wykonane własnoręczne laurki i kwiaty. Całusom i uściskom nie było końca. Atmosfera uroczystości była podniosła i niezwykle rodzinna.
Świętokrzyska Przestrzeń Cyfryzacji - konkurs
Sukces uczennicy w konkursie TVP Kielce
W maju 2013 TVP Kielce ogłosiło konkurs na najlepszy film/prezentację pod nazwą „Świętokrzyska Przestrzeń Cyfryzacji”. Celem konkursu była edukacja oraz promocja wdrożenia naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Konkurs był adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich z terenu województwa świętokrzyskiego. Organizatorzy liczyli w nim na inwencję młodych twórców, których prace w ciekawy sposób pokażą ten proces.
Na konkurs „Świętokrzyska Przestrzeń Cyfryzacji” wpłynęły prace z kilkunastu szkół z całego województwa. Uczennica klasy 6c Zuzanna Łakomiec, której opiekunem była Pani Renata Rycombel, nauczyciel informatyki PSP 1 otrzymała wyróżnienie w tym konkursie. Zwycięzcy 12 czerwca 2013 roku odebrali nagrody. Nagrodą dla naszej uczennicy była wycieczka dla całej klasy do TVP Kielce, którą uczniowie wraz z laureatką i opiekunami odwiedzili 25 czerwca 2013r. Konkurs to jeden z wielu elementów prowadzonej przez TVP Kielce kampanii dotyczącej cyfryzacji.
Profilaktyka uzależnień w roku szkolnym 2012/2013
Życie nie po to jest, by …. , czyli o profilaktyce uzależnień w PSP nr 1 w Ostrowcu Św.
Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, a wraz z nimi odpoczynek, wyjazdy, nowe, ciekawe miejsca do zwiedzania, nowe znajomości i dużo wolnego czasu, często z dala od rodziców i najbliższych przyjaciół. To z pewnością wspaniały czas, który można dobrze wykorzystać, ale to też czas, który niesie ze sobą wiele zagrożeń. Z dala od domu, wśród nowych i nie do końca poznanych kolegów, często pod presją, a może i z chęci zaimponowania innym, młodzi ludzie sięgają po używki, które mają być gwarancją dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń.
Każdego niemal dnia czytamy, oglądamy w TV, słyszymy o dramatach młodych ludzi, którzy zbyt szybko chcieli wejść w dorosłość, ale często tej dorosłości nie doczekali. Aby zapobiec takim właśnie sytuacjom, w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowcu, podjęto szereg działań uświadamiających i zapobiegających konsekwencjom zażywania alkoholu i narkotyków.
Uczniowie klas III, IV i V odbyli dwugodzinne zajęcia warsztatowe dotyczące profilaktyki alkoholowej i narkotykowej, poprowadzone przez psychologa z Ośrodka Psychoprofilaktyki z Krakowa.
Zajęcia realizowane były metodami aktywnymi, z wykorzystaniem ciekawych prezentacji multimedialnych. Uczniowie w trakcie zajęć mieli okazję wykazać się swoją już wcześniej zdobytą wiedzą na ten temat, ale i nabyli nowe wiadomości, które stały się okazją do przemyśleń i refleksji nad koniecznością dbania o własne zdrowie i dokonywania właściwych wyborów dotyczących zdrowia. Poznali również prawdy i mity o środkach uzależniających oraz uczestniczyli w quizie, dzięki któremu poprzez wybór prawidłowej odpowiedzi mogli szybciej i w bardziej przystępny sposób przyswoić najważniejsze treści związane z tym problemem.
Kolejnym działaniem podjętym w celu podniesienia świadomości uczniów w temacie uzależnień, była możliwość uczestniczenia uczniów w przedstawieniach teatralnych na terenie naszej szkoły, przygotowanych przez aktorów Teatru „Kurtyna ”z Krakowa. Dzieci z naszej szkoły obejrzały trzy przedstawienia z podziałem na wiek młodych odbiorców. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I obejrzały przedstawienie pt. „ Przygody Kubusia Puchatka”, uczniowie klas II i III obejrzeli przedstawienie pt. „ Weronika w wielkim mieście”, najstarsi z klas IV, V i VI uczestniczyli w przedstawieniu pt. „ Życie nie po to jest, by …….” . Wszystkie przedstawienia dotyczyły problemu poszanowania własnego zdrowia, tego co jest zdrowe, a co nam szkodzi oraz podnoszenia świadomości w zakresie zagrożeń wynikających z picia alkoholu i zażywania narkotyków. Przekazywane treści były dostosowane do wieku i możliwości percepcyjnych młodych odbiorców. Uczniom przedstawienia bardzo się podobały, a owacjom nie było końca.
Kolejnym działaniem, wieńczącym cykl dotyczący uzależnień, był festyn szkolny pod hasłem „Wolne od uzależnień lato – z mamą i tatą ”. Festyn odbył się w piękne, słoneczne ,sobotnie popołudnie. Jak samo hasło festynu wskazuje, główną ideą festynu było promowanie postaw prozdrowotnych, pokazanie alternatywnych do uzależnień sposobów spędzania wolnego czasu wspólnie z rodzicami, również prowadzenie akcji uświadamiającej wśród rodziców, zaproszenie do wspólnej zabawy całej społecznościuczniów, rodziców i nauczycieli. Do udziału w festynie zaprosiliśmy wielu znakomitych gości: Przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w osobach – pani Anny Wasilewskiej i Mai Słowik, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, które reprezentował Pan Dyrektor Mieczysław Libuda, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, którą reprezentowała Pani Psycholog Elżbieta Helicka, przedstawicieli firmy Remondis, klubu szachowego „ Hetman” oraz ostrowieckiego klubu sztuk walki w kickboxingu.
W trakcie festynu uczniowie naszej szkoły pokazali swoje umiejętności taneczno – wokalne, plastyczne, artystyczne. Nasi goście z Komendy Powiatowej Policji zaprezentowali pokaz tresury psa policyjnego, a panowie strażacy umożliwili dzieciom dokładne obejrzenie wozu strażackiego. W czasie festynu uczniowie mogli skorzystać z oznakowania rowerów przez funkcjonariuszy policji, nauczyć się grać w szachy, obejrzeć pokaz sztuki orgiami i sztuk walki w kickboxingu. Uczniowie i rodzice wzięli też udział w szeregu konkurencji sportowych, plastycznych, zręcznościowych na wesoło, które przygotowali nauczyciele. Dla zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody. Festyn wspierali również harcerze i zuchy, którzy przekazywali rodzicom ulotki na temat zagrożeń wynikających z alkoholizmu i narkomanii oraz wykazu instytucji i organizacji, gdzie można zwrócić się o pomoc. Cały festyn przebiegał w atmosferze radości ze wspólnej zabawy.
Dzięki zróżnicowanym i atrakcyjnym formom działań z zakresu profilaktyki uzależnień, mamy nadzieję skutecznie przeciwdziałać tym wszystkim niebezpiecznym zachowaniom, które zmierzają do sięgania po używki.
Dostrzegamy w tych wszystkich działaniach bardzo ważną rolę rodziców, którzy im bliżej będą własnego dziecka, tym dziecko będzie dalej od alkoholu i narkotyków.
Mamy nadzieję, że podejmowane przez nas działania zaowocują teraz i w przyszłości właściwymi postawami wobec środków uzależniających.
Sukcesy naszych uczniów w roku szkolnym 2012/2013
-
PSP nr 1 - Sukcesy uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim
-
Sukcesy uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim
w konkursach matematycznych i przyrodniczych:
1) III Ostrowiecki Konkurs Matematyczny „Rachmistrz” w PG nr 4
laureat Kacper Gębusia (kl. 6d) – uczeń p. Iwony Szczerby,
2) Międzyszkolny Konkurs Matematyczno – Przyrodniczy „Co dwie głowy to nie jedna” w PG nr 1
I miejsce Paulina Stodulska (kl.6c) i Kacper Gębusia (kl. 6d)
uczniowie p. Katarzyny Zając, p. Doroty Sitarskiej i p. Iwony Szczerby,
3) II Międzyszkolny Konkurs „Matematyczne potyczki szóstoklasisty w PG nr 3”
I miejsce Paulina Stodulska – uczennica p. Doroty Sitarskiej
III miejsce Jan Szklanowski (kl. 6a) – uczeń p. Marioli Wójcickiej
wyróżnienia:
Kacper Gębusia (kl. 6d) – uczeń p. Iwony Szczerby
Maciej Zieja (kl. 6a)
Michał Sroczyński (kl. 6b)
Kacper Mamej (kl. 6b)
Jacek Januszewski (kl. 6b) – uczniowie p. Marioli Wójcickiej
4) VII MiędzyszkolnyTurniej Matematyczno – Przyrodniczy w PSP nr 5
I miejsce Maciej Zamorski (kl. 5a), Agnieszka Jezierska (kl. 5b) i Daniel Łukasik (kl. 5d) uczniowie p. dyr. Haliny Stachowicz, p. Urszuli Stefankiewicz, p. Iwony Szczerby
i p. Doroty Sitarskiej
5) Konkurs Matematyczny „Łamigłowa” w PSP nr 5
II miejsce Olga Surowiec (kl. 4b), Maciej Rybiński (kl. 5a) i Łukasz Jeruzal (kl. 5d)
uczniowie p. dyr. Haliny Stachowicz, p. Doroty Sitarskiej i p. Marioli Wójcickiej
6) III Konkurs Zadań Logicznych i Matematycznych w PG nr 4
II miejsce Jakub Cichocki (kl. 6c) – uczeń p. Doroty Sitarskiej
Kacper Gębusia (kl. 6d) – uczeń p. Iwony Szczerby
III miejsce Weronika Dyjach (kl. 6a) – uczennica p. Marioli Wójcickiej
7) Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny 2013”
wyróżnienia:
w kategorii Żaczek:
- Wiktoria Wójcik (kl. 2b) – uczennica p. Urszuli Bełczowskiej
- Aleksandra Szala (kl. 3 c) – uczennica p. Iwony Post
- Klaudia Kozieł (kl. 3a)
- Wiktoria Sadło (kl. 3a) – uczennice p. Katarzyny Zięby
- Piotr Kurosad (kl. 4a)
- Anna Cichocka (kl. 4a)
- Małgorzata Potocka (kl. 4a) – uczniowie p. Iwony Szczerby
- Aleksandra Kowal (kl. 4b) – uczennica p. Marioli Wójcickiej
- Kamila Dąbrowska (kl. 4c) – uczennica p. Doroty Sitarskiej
- Maciej Zamorski (kl. 5a)
- Konrad Wojda (kl. 5a) – uczniowie p. Doroty Sitarskiej
- Daniel Łukasik (kl. 5d) – uczeń p. dyr. Haliny Stachowicz
- Agnieszka Jezierska (kl. 5b)
- Patrycja Wójcik (kl. 5b)
- Kacper Gębusia (kl. 6d) – uczniowie p. Iwony Szczerby
- Bartosz Burda (kl. 6b) – uczeń p. Marioli Wójcickiej
-
Międzyszkolny Turniej Matematyczno- Przyrodniczy
I miejsce w Międzyszkolnym Turnieju Matematyczno-Przyrodniczym
Międzyszkolny Turniej Matematyczno-Przyrodniczy dla klas piątych zorganizowany przez PSP nr 5 dnia 9.05.2013r. należał do uczniów naszej szkoły. Uczniowie mieli do wykonania zadania indywidualne oraz grupowe z przedmiotów: matematyka i przyroda. Zakres zagadnień był bardzo szeroki. Oto zwycięzcy: Daniel Łukasik z klasy 5d, Agnieszka Jezierska z klasy 5b oraz Maciej Zamorski z klasy 5a. Uczniów przygotowały panie uczące matematyki: Halina Stachowicz, Dorota Sitarska, Iwona Szczerba oraz nauczycielka przyrody Urszula Stefankiewicz. W nagrodę uczniowie otrzymali książki ,a szkoła dyplom. Gratulujemy!
Dzień Europejski
Dzień Europejski w PSP nr 1 w Ostrowcu Św.
Wieloletnią tradycją Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowcu Św. jest upowszechnianie wiedzy o krajach Unii Europejskiej w formie przedstawień, wystaw oraz konkursów połączonych z dobrą zabawą. Dzień Europejski służy kształtowaniu wartości, postaw i poglądów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania uczniów w dorosłym życiu w zintegrowanej Europie, a obecnych przecież na lekcjach niemal wszystkich przedmiotów ogólnokształcących w szkole.
W czwartek 9.05.2013 roku miała miejsce kolejna edycja Dnia Europejskiego, zorganizowana w formie przedstawienia poświęconego historii, geografii, tradycji i kulturze Wielkiej Brytanii. Wszyscy uczniowie od najmłodszych lat uczą się języka angielskiego, który jest wiodącym językiem Unii Europejskiej i bez znajomości którego trudno jest żyć we współczesnym świecie. Prezentacja o Wielkiej Brytanii miała także na celu motywowanie dzieci do nauki języka angielskiego, bowiem uczniowie grający w przedstawieniu wypowiadali się w tym języku, wcielając się w postacie sławnych Brytyjczyków. Widzowie mogli więc zobaczyć królową Elżbietę II i jej szambelana, króla Artura, Robin Hooda, Izaaka Newtona, Aleksandra Bella, Winstona Churchilla, Sherlocka Holmesa, Jamesa Bonda, Harrego Pottera oraz posłuchać przeboju legendarnej grupy "The Beatles" i Szkota grającego na dudach. Występ utrzymany był w konwencji humorystycznej, by pokazać, że poznawanie kultury, historii i geografii innych państw w szkole nie musi być nudne. Przedstawienie przygotowali uczniowie klasy Vc pod kierunkiem mgr Anety Kołek - nauczycielki języka angielskiego i opiekunki Szkolnego Klubu Europejskiego.
Majowa jutrzenko
Witaj, majowa jutrzenko!
Już od najmłodszych lat w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 uczniowie poznają historię naszego kraju. Aby lepiej przybliżyć młodszym kolegom trudny temat uchwalenia Konstytucji 3-go Maja uczniowie klas IIIa i IIId przygotowali montaż słowno – muzyczny pod kierunkiem swoich wychowawczyń - Katarzyny Zięby i Anety Kostępskiej, który przedstawili w czwartek 25 kwietnia 2013 r. W podniosłej atmosferze, w galowych strojach dzieci recytowały wiersze i śpiewały patriotyczne piosenki. Słuchacze w wielkiej ciszy i z dużym zachwytem obserwowali młodych aktorów. W godzinach popołudniowych ten sam program artystyczny obejrzeli rodzice, dziadkowie i zaproszeni goście.
Radoścć z sześciu lat
W sobotę 20 kwietnia 2013 r. pierwszoklasiści Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 zwyciężyli w turnieju gier i zabaw „ Radość z sześciu lat” , który odbył się w Stadnickiej Woli koło Końskich.
Organizatorem Turnieju było Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty , a patronat objął wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka – Koruba. Honorowym gościem była pani poseł Marzena Okła – Drewnowicz.
Na parkiecie hali sportowej w Stadnickiej Woli do zaciętej rywalizacji sportowej stanęły sześciolatki z ośmiu powiatów województwa świętokrzyskiego. Dzieci rywalizowały w ośmiu konkurencjach. Z wielką precyzją rzucały kółkiem ringo na materac, trafiały piłką do bramki mini hokeja, w biegu nakładały kółko na pachołki, skakały jak „kangury”, kto dalej, toczyły piłkę w „tunelu”, biegały z pałeczką sztafetową. Z ogromnym zapałem walczyły przez trzy godziny. Sportowcom z całych sił kibicowała publiczność złożona z opiekunów drużyn, rodziców i bliskich.
Powiat ostrowiecki reprezentowali uczniowie z klasy 1b, 1c i 1d Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1, którzy w wieku 6 lat rozpoczęli edukację wczesnoszkolną. Do turnieju przygotowywał ich pan Paweł Pietrzykowski - nauczyciel wychowania fizycznego. Od pierwszej do ostatniej konkurencji ta właśnie drużyna była na czele. Na zakończenie uroczystości , podczas hucznych braw publiczności, dzieci odebrały z rąk wicekuratora oświaty Andrzeja Bienia puchar, dyplom i indywidualne nagrody. Radości uczniów i rodziców nie było końca.
wicedyrektor Magdalena Skręt
Święta Wielkanocne 2012
Święta Wielkanocne w „jedynce”
W środę 04.04.2012r. uczniowie PSP nr 1 zorganizowali uroczystą akademię z okazji Świąt Wielkanocnych. Dyrekcję szkoły, nauczycieli, koleżanki i kolegów z klas 0-III oraz zaproszonych rodziców mali aktorzy przywitali okrzykiem: „Święta, święta, biją dzwony, każdy dzwon jak roztańczony …”. Następnie w odświętnej scenerii „kolorowe pisanki” i „wiosenne kwiaty” przybliżyły zgromadzonym tradycję obchodzenia świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Były wierszyki, fragmenty prozy i wiele muzycznych akcentów. Bogaty program artystyczny przygotowali uczniowie klasy Ib i Ic pod kierunkiem pań: Urszuli Bełczowskiej i Iwony Post.
XXI Tydzień Kultury Języka
-
21.03.2013 - PSP nr 1 - XXI Tydzień Kultury Języka
W ramach XXI edycji Tygodnia Kultury Języka ( 4 – 9 marca ) w PSP nr 1 zaplanowano cykl imprez, które spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów.
-
W tym roku motywem przewodnim Tygodnia było hasło „Język ojczysty – dodaj do ulubionych". Koncepcja Tygodnia została podyktowana kilkoma inicjatywami. Pierwsza to ustanowienie przez UNESCO w 1999 r. Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego – 21 lutego, w celu zwrócenia uwagi na konieczność ochrony różnorodności językowej. Druga to zainicjowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego kampania społeczno-edukacyjna pn. „Ojczysty – dodaj do ulubionych", którą honorowym patronatem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Główne założenie kampanii to podniesienie świadomości językowej, ugruntowanie poczucia, że polszczyzna jest tworzona przez każdego użytkownika oraz, że każdy z nas jest za nią odpowiedzialny. Ponadto rok 2013 jest Rokiem Juliana Tuwima – wspaniałego polskiego poety, którego mistrzostwo słowa wzbudza wielki podziw i szacunek.
Program TKJ w PSP nr 1 obfitował w ciekawe konkursy poświęcone pamięci poety Juliana Tuwima (quiz wiedzy o życiu i twórczości – „Julian Tuwim jakiego znamy”, konkurs recytatorski pod hasłem „Tuwim w poezji dziecięcej”, inscenizacje teatralne - „Lokomotywa Pana Tuwima” i „Z Tuwimem weselej”). Na tablicy SU pojawiła się okolicznościowa gazetka, a w bibliotece szkolnej urządzono kącik poezji wybitnego twórcy. Poza tym tradycyjnie w klasach 4 – 6 odbył się konkurs, mający na celu wyłonienie szkolnych mistrzów ortografii. Czwartoklasiści zmagali się z literacko – językowymi potyczkami, a uczniowie klas szóstych udowadniali, że „nie taki język straszny”. W szkolnych eliminacjach wybrano również reprezentację powiatowego konkursu recytatorskiego związanego z poematem Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”. W ramach akcji „Duży czyta małemu” uczniowie SU klas I – III odwiedzili swoich młodszych kolegów z klas zerowych.
Adresatem imprezy byli uczniowie klas 0 – 6, a nad jej przebiegiem czuwały nauczycielki języka polskiego: Magdalena Zych, Anna Lewińska, Lucyna Zybała, Beata Gajewska, Aneta Kołek, kształcenia zintegrowanego: Iwona Post, Mariola Sajda, Aneta Kostępska, Katarzyna Zięba, Marta Czajkowska, Jolanta Malicka, Urszula Bełczowska oraz opiekunowie biblioteki szkolnej: Anita Lisowska i Mariola Mazur.
Podsumowanie obchodów TKJ w PSP nr 1 odbyło się 21 marca 2013 r. razem z obchodami Dnia Samorządności. Wszyscy laureaci zostali nagrodzeni pamiątkowymi książkami i dyplomami. Po raz kolejny uczniowie przekonali się, że język ojczysty to nie tylko szkolny przedmiot, ale także część kultury – ciekawa, zabawna, a przede wszystkim bardzo ważna w życiu każdego z nas i w życiu naszego narodu.
Anna Lewińska
-
Nasi uczniowie pomagają innym
„Gangnam Style” na ostrowieckim Rynku Ostrowiecka młodzież zatańczyła dla Pawła Berasia
Kilkusetosobowa grupa naszych uczniówł ubrana w biało - czerwone stroje wzięła udział w happeningu na Rynku miejskim w dniu 21.03.2013 r. Uczestnicy zatańczyli wspólnie w rytm popularnej ostatnio piosenki „Gangnam Style". Impreza, której termin zbiegł się z pierwszym dniem kalendarzowej wiosny miała na celu zwrócenie uwagi ostrowczan na kwestie związane z dawstwem szpiku kostnego.
-
Konkurs matematyczny "Rachmistrz"
-
W dniu 4 marca 2013 r., uczniowie klas szóstych szkół podstawowych zmagali sięz zadaniami matematycznymi podczas III edycji Ostrowieckiego Konkursu Matematycznego ,,Rachmistrz”. Eliminacje finałowe odbyły się w ZSP nr 2, Publicznym Gimnazjum nr 4 im. Orląt Lwowskich. Celem konkursu było: popularyzowanie wiedzy matematycznej, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań matematycznych uczniów, stworzenie możliwości sprawdzenia własnego poziomu wiedzy i umiejętności oraz rywalizacji w dziedzinie matematyki, motywowanie uczniów do osiągania sukcesów, budowanie wysokiej samooceny. W eliminacjach szkolnych które odbyły się 5 grudnia 2012 r. wzięli udział wszyscy uczniowie klas szóstych ostrowieckich podstawówek. Do finału przeszło 44 uczniów, którzy nie popełnili żadnego błędu w zadaniach rachunkowych. Z PSP nr 1 zakwalifikowało się do konkursu 12 uczniów, z PSP nr 3 – 10 uczniów, z PSP nr 4 – 2 uczniów, z PSP nr 7 – 7 uczniów, z PSP nr 10 – 2 uczniów, z PSP nr 11 – 4 uczniów, z PSP nr 14 – 4 uczniów i z NSP – 3 uczniów. Uczniowie w czasie 45 minut mieli rozwiązać 6 zadań o podwyższonym stopniu trudności. Kiedy komisja konkursowa sprawdzała prace uczniów, organizatorka przeprowadziła dla uczestników zajęcia pt ,,Pogaduszki z kalkulatorkiem”. Podczas tych zajęć uczniowie rozmawiali z kalkulatorem -poznali inną jego funkcję. Zajęcia bardzo podobały się młodzieży, dla której staną się być może inspiracją do tworzenia własnych rozmówek.Nagrody ufundowali: Wiceprezydent Paweł Górniak, NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania, Związek Nauczycielstwa Polskiego i Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. Sponsorom bardzo dziękujemy. Finaliści otrzymali dyplomy i drobne upominki z rąk pani dyr. Małgorzaty Borowiec. Laureaci otrzymali dyplomy i cenne nagrody w postaci kalkulatorów naukowych z rąk Pana Prezydenta, który złożył im gratulacje i życzył ciągłego rozwijania kompetencji matematycznych. Pani dyr. Katarzyna Goworek wręczyła podziękowania nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu i życzyła sukcesów w pracy zawodowej. Laureatami III Ostrowieckiego Konkursu Matematycznego zostali: Kacper Gębusia z PSP nr 1 – uczeń Pani Iwony Szczerby, Maciej Gajda z PSP nr 3 – uczeń Pani Karoliny Kamińskiej, Sandra Iwan z PSP nr 7 – uczennica Pani Urszuli Pastuszki i Julia Niedbała z PSP nr 14 – uczennica Pani Anny Podolak.Gratulujemy
-
WALENTYNKI szkolne
Po szkole „krążyły” karty walentynkowe i czerwone serca roznoszone przez „Pocztę walentynkową”. Karaoke było tego dnia niewątpliwą atrakcją. W zabawie brali udział uczniowie klas IV – VI. Nad przebiegiem i organizacją imprezy czuwały opiekunki Samorządu Uczniowskiego p.Beata Gajewska, p. Mariola Wójcicka.
Archiwum Aktualności