• Informacje dla Rodziców

• Informacje pedagogów szkolnych dla Rodziców

uczniów klas I – VIII i oddziałów przedszkolnych

Proszę Państwa!

1. Każdego roku  przypominamy o kilku ważnych kwestiach w zakresie współpracy Rodziców ze szkołą. Pierwszą z nich jest konieczność uregulowania praw opieki nad dzieckiem w sytuacji, gdy dzieckiem opiekuje się inna osoba niż pełnoprawny opiekun, którym najczęściej są rodzice. Dotyczy to sytuacji, w których dzieckiem opiekują się np. dziadkowie, krewni, starsze pełnoletnie rodzeństwo, czasem osoby nie spokrewnione z dzieckiem, również w sytuacji wyjazdu za granicę obydwojga rodziców lub jednego z rodziców, jeżeli samotnie wychowuje dziecko.

Jeśli istnieją takie sytuacje w Państwa rodzinach bardzo prosimy o doręczenie do szkoły, najlepiej do wychowawcy klasy lub pedagogów szkolnych, zaświadczenia potwierdzonego notarialnie z informacją, kto sprawuje opiekę nad dzieckiem pod nieobecność prawnych opiekunów.

Taka informacja jest konieczna w różnorodnych sytuacjach szkolnych związanych z edukacją dziecka. Są to sytuacje dotyczące  wyrażenia zgody przez rodzica lub prawnego opiekuna np. w sytuacji wyjazdu dziecka na wycieczkę szkolną, udziału w dodatkowych zajęciach szkolnych, wyrażanie zgody na badanie dziecka i odbieranie opinii z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej oraz we wszystkich sytuacjach związanych ze zdrowiem dziecka np. wykonywanie badań lekarskich, zabiegów, szczepień czy operacji. Dlatego bardzo prosimy o jak najszybsze dopełnienie wszelkich formalności i doręczenie odpowiednich zaświadczeń do szkoły.

Osoby, które doręczyły już takie zaświadczenia w latach ubiegłych, a sytuacja rodzinna nie uległa zmianie, są zwolnione z tego obowiązku. Informujemy również, że wychowawca jest zwolniony z obowiązku udzielania informacji o dziecku osobie nie będącej prawnym opiekunem dziecka, która nie posiada wyżej wymienionego dokumentu.

2. Druga ważna kwestia to konieczność odbierania opinii dziecka z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej po odbytym badaniu i doręczaniu tej opinii do szkoły w sytuacji, gdy rodzic wcześniej wyraził zgodę na przekazanie opinii szkole. Oryginał opinii jest dla rodzica, do szkoły doręczamy kserokopię – do wychowawcy klasy lub pedagogów szkolnych.

3. Zgodnie z zapisem zawartym w Statucie Szkoły uczniowie na terenie szkoły nie mogą korzystać z telefonów komórkowych. Jeśli zaistnieje taka konieczność, uczeń może skorzystać z telefonu znajdującego się w sekretariacie szkoły lub świetlicy szkolnej. Szkoła nie ponosi odpowiedzialności w sytuacji, gdy uczeń zgubi lub zgłosi zaginięcie telefonu.

4. W szkole udzielana jest pomoc pedagogiczno-psychologiczna i medyczna.

W bieżącym roku szkolnym w szkole pracuje dwóch pedagogów: Panie Ilona Ćwiklińska i Danuta Wasik. Pani Danuta Wasik świadczy pomoc i opiekę pedagogiczną nad uczniami klas V – VIII w poniedziałki, wtorki i środy, w pozostałe dni tj. w czwartki i piątki pomoc tą świadczy pani Ilona Ćwiklińska, która również sprawuje opiekę nad uczniami z klas I – IV od poniedziałku do środy w budynku szkoły przy ulicy Trzeciaków 35. Godziny pracy pedagogów są wywieszone na drzwiach gabinetów, które mieszczą się w obydwóch budynkach na I piętrze. Rodzice, którzy nie mają możliwości skontaktowania się w godzinach pracy pedagogów, proszeni są o kontakt telefoniczny i indywidualne uzgodnienie terminu oraz godziny spotkania.

Pomoc medyczną dla uczniów świadczy tak jak w ubiegłym roku Pani Bożena Bronisz (w PSP 1 przy ul. Trzeciaków w poniedziałki od 7.30 do 15.00 i w środy od 7.00-12.00, przy ul. Sienkiewicza wtorek 7.30-15.00 środa 12.30 -15.00, czwartek 12.15-15.00 i piątek – 7.30-14.00).

W szkole można również skorzystać z pomocy psychologa w ramach działalności punktu konsultacyjnego. Pomoc psychologiczną dla uczniów będzie świadczyć psycholog Poradni Psychologiczno –Pedagogicznej - Pani Anna Rachwał w pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 9.30 – 11.30 w gabinecie pedagoga w budynku szkoły przy ul. Trzeciaków. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba również w gabinecie pedagoga przy ul. Sienkiewicza.