• 10 pomysłów na kwarantannę

• 10 pomysłów na kwarantannę dla Starszych i Młodszych

Kwarantanna to czas, który spędzamy w domu. Większość z nas ma swoje stałe obowiązki: dorośli pracę , dzieci i młodzież naukę. Pochłania to dość dużą część naszego czasu, ale przecież nie samą pracą, czy nauką człowiek żyje. Dlatego myślę, że warto skorzystać z ciekawych pomysłów na spędzenie czasu, podczas kwarantanny. Oto 10 propozycji :

1.  Gry rodzinne – mogą to być gry planszowe, karciane, zręcznościowe, układanki, angażujące całą rodzinę lub gry takie jak: warcaby czy szachy dla dwóch osób np. rodzica i dziecka, pozostali mogą kibicować lub zamieniać się rolami. Warto podkreślić, że znaczenie takich wspólnych zabaw jest ogromne. Są nie tylko miło spędzonym, wspólnym czasem, ale przede wszystkim jednoczą rodzinę, wzmacniają więzi pomiędzy członkami rodziny, pobudzają do aktywności i pomysłowości, mają charakter edukacyjny i wychowawczy, a przy tym, co należy podkreślić, dzieci uwielbiają wspólne zabawy z rodzicami.
          2. Wspólne czytanie książek – czytajmy książki, zarówno te zaległe, na które nigdy nie mieliśmy czasu, jak i te czytane dzieciom do poduszki.

Czytajmy często na głos, zwłaszcza młodszym dzieciom, pozwólmy, by dzieci przeczytały również coś dla nas. Czytajmy naprzemiennie z dzieckiem, po całej stronie lub kilku linijkach. Starajmy się wprowadzić czytanie do stałego harmonogramu dnia i  rozbudzić w dziecku chęć czytania, które nie powinno się kojarzyć z przykrym, czy nudnym obowiązkiem.

1. Oglądanie telewizji – telewizja to nie tylko wiadomości, dotyczące tego

co się dzieje na świecie, czy w kraju, ale przede wszystkim różne,

ciekawe programy popularnonaukowe, historyczne, kulturalne.

Oglądajmy telewizję wspólnie, starajmy się wybierać takie propozycje,

które zainteresują całą rodzinę. Porozmawiajmy też po obejrzeniu

wybranego programu o naszych  przeżyciach, odczuciach. Zapytajmy

nasze dziecko, co najbardziej zapamiętało, czy co najbardziej mu się

podobało, zachęćmy do zadawania pytań.

1. Wspólnie gotowanie – ,, zaproś ”swoje dziecko do kuchni i wspólnie

poeksperymentujcie. Można wykorzystać czas na wspólne przygotowanie

posiłków, czy potraw, tych ulubionych i znanych, ale również można

przygotować coś nowego. Daj pole do popisu własnemu dziecku. Możesz

zaproponować swoją pomoc, ale jeśli dziecko chce zrobić coś

samodzielnie, pozwól mu na to.

1. Wykorzystaj wyobraźnię – np. podczas słuchania muzyki, stwórz

wizualizację, czyli  wyobraź sobie jakieś piękne miejsce, w którym jesteś

lub które chciałabyś zobaczyć, zwiedzić. Zaproponuj wizualizację

własnemu dziecku. Niech to będzie forma zabawy. Słuchajcie wspólnie

muzyki i stwarzajcie w wyobraźni piękne miejsca. Można przy okazji

zaplanować miejsce do którego wybierzecie się całą rodziną, po

zakończeniu  kwarantanny.

1. Wspólne porządki domowe – co prawda jest już po świętach i mamy za

sobą większe lub mniejsze porządki, ale przecież zawsze znajdzie się w

domu coś do uporządkowania lub coś, czego nie zdążyliśmy zrobić przed

świętami. Dorośli mogą zrobić przegląd np. w dokumentach, tzw.

domowym archiwum.  Młodsi – może należałoby wreszcie uporządkować

szuflady w biurku, a może zrobić porządek na półkach. A może

wypadałoby zajrzeć do szafy i odłożyć rzeczy, których już nie założymy.

1. Kwarantanna daje czas na nowe pasje – spróbujmy wspólnie z

dzieckiem odkryć nowe zainteresowania, hobby, a może powrócić do tych sprzed lat. Może warto zainspirować własne dziecko swoimi zainteresowaniami lub rozbudzić całkiem nowe. Pamiętajmy jednak, że nie jest to łatwe, gdy sami nie posiadamy pasji lub zainteresowań.

1. Kontakty z bliskimi – czas kwarantanny niestety ogranicza nasze

możliwości osobistego kontaktowania się z bliskimi. Dzięki jednak

nowym technologiom, możemy ten kontakt zachować i stale go

podtrzymywać. Pamiętajmy przede wszystkim w tym trudnym czasie o

dziadkach – naszych seniorach. Zapytajmy czy wszystko u nich w

porządku, zapytajmy  o zdrowie,  o samopoczucie. Starajmy się też o

zorganizowanie pomocy, w sytuacji tego wymagającej.

1. Rozmawiajmy ze sobą – poświęćmy dużo czasu na rozmowę z dziećmi. Zawsze go mieliśmy tak mało. Czas kwarantanny sprzyja wzajemnemu, lepszemu poznaniu się. Słuchajmy uważnie tego, co dzieci do nas mówią. Pamiętajmy o wybraniu dogodnego miejsca i czasu na rozmowę. Zachowajmy kontakt wzrokowy, nie wykonujmy w tym czasie innych czynności, by dziecko nie poczuło się lekceważone.

10.Ćwiczenia ruchowe – pamiętajmy o codziennej gimnastyce i

ćwiczeniach ruchowych. Wykonujmy je wspólnie z dzieckiem. Ruch jest

bardzo potrzebny dla prawidłowego rozwoju dziecka i przyda się również

nam, dorosłym. Wychodzimy z domu rzadziej i niestety więcej czasu

spędzamy przed komputerem, więc nie zapominajmy o aktywności.

To nie muszą być tylko ćwiczenia gimnastyczne, ale np. zabawy w

chowanego, w popularną ciuciubabkę, ciepło- zimno, zabawy w

kalambury i wiele, wiele innych. Wykażcie się swoją pomysłowością.

Dużą inspiracją będą w tym temacie z pewnością dzieci.

Życzę wszystkim: ,,Starszym” i ,,Młodszym” wiele radości i satysfakcji ze wspólnie spędzanego czasu podczas kwarantanny.

Ilona  Ćwiklińska