• Pomoc P-P (zdalna)

        • Szanowni Rodzice!

           

          Informujemy, że pracujemy zdalnie jak wszyscy nauczyciele naszej szkoły. W związku z tym w przypadku zaistniałej potrzeby pomocy jesteśmy do państwa dyspozycji poprzez dziennik elektroniczny i Messenger: Ilona Ćwiklińska.

           

           

          Drodzy Uczniowie!

           

          Jeżeli potrzebujecie pomocy, rozmowy, wsparcia, to zapraszamy do kontaktu telefonicznego z nami. Jesteśmy do waszej dyspozycji pod numerem telefonu (41) 263 -35 -35.

          Informujemy również, że gdyby zaistniała potrzeba pomocy lub kontaktu z psychologiem dla Państwa dziecka, to Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Ostrowcu Św. również pracuje zdalnie i można uzyskać poradę telefoniczną codziennie w godz. 8.00-15.00 pod numerem tel.(41) 266 –59 – 44 lub napisać wiadomość na adres e- mail: pp-p@post.pl ( szczegółowe informacje na stronie poradni).

           

                                                     Pedagog szkolny: Ilona Ćwiklińska

           

           

          Poradnictwo dla Rodziców

          Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie

           

           

          Szanowni Rodzice !

           

          W tym trudnym dla nas wszystkich czasie chciałabym Państwa zachęcić do zapoznania się z informacjami, które mam nadzieję, pomogą Państwu w rozmowie z dzieckiem na temat tego, co wszyscy obecnie przeżywamy. Jest to ważne, zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci, które lubią zadawać dużo ,,trudnych pytań”. Nie zawsze wiemy, jak na te pytania odpowiedzieć, co mówić, czego nie. Myślę, że jest to obecnie dylemat wielu Rodziców.

          Unikanie tematu koronawirusa, nie spowoduje, że go nie będzie, co gorsza dzieci mogą szukać w nie zawsze wiarygodnych źródłach, w których jest wiele przekłamań i nie sprawdzonych informacji. Z drugiej strony psychologowie radzą, by nie przesadzać i z koronawirusa nie robić najważniejszego tematu rozmów. Jak więc w tym wszystkim się odnaleźć? oto kilka ważnych rad:

          1. Bądźmy gotowi do rozmowy – zastanówmy się, czy jesteśmy do takiej  rozmowy przygotowani w aspekcie własnych emocji i uczuć. Jeśli sami jesteśmy przysłowiowym ,,kłębkiem nerwów”, to najlepiej poprosić kogoś z naszego najbliższego otoczenia, aby taką rozmowę przeprowadził. Najlepiej jeśli to będzie bliska osoba, do której nasze dziecko ma zaufanie, którą lubi.
          2. Bądźmy w rozmowie szczerzy i nie bójmy się słowa ,,nie wiem” w przypadku pytań: jak długo to potrwa, czy wszyscy zachorujemy itp. Nasz autorytet na tym nie ucierpi, gdy nasze dziecko ma świadomość, że nie na wszystkie pytania znamy odpowiedź. Doceńmy, że dziecko traktuje nas, jako ważne źródło informacji – ma do nas zaufanie.
          3. Dopasujmy sposób rozmowy do wieku dziecka – w odniesieniu do najmłodszych dzieci na ich pytania należy odpowiadać konkretnie i rzeczowo. Najlepiej nie mówić im więcej niż to, o co pytają. Inaczej w przypadku dzieci szkolnych, które mają dostęp do internetu. Im można powiedzieć więcej, nie ograniczać się tylko do kwestii zachowania zasad higieny. Warto tłumaczyć na czym polega kwarantanna, dlaczego się ją przeprowadza. Dobrym sposobem jest nawiązanie do grypy i wskazanie, że choroby istnieją, ale można się przed nimi chronić.
          4. Rozmawiajmy o tym jak sobie radzić z lękiem – opowiedzmy dzieciom o tym, co my sami robimy, żeby trudne myśli nie zapanowały w naszej głowie np. czytamy książki, oglądamy wesołe filmy, rozwiązujemy krzyżówki. Pytajmy nasze dzieci, co im pomaga. Dzieci są bardzo kreatywne i mogą nas zaskoczyć swoimi pomysłami, z których i my możemy skorzystać. Sprawdźmy, czego potrzebują w tej sytuacji. Zastanówmy się, co możemy wspólnie zrobić, aby zachować dobry nastrój.
          5. Wskazujmy na czasowość pewnych ograniczeń i rozwiązań – to ważne zwłaszcza, gdy jesteśmy rodzicami nastolatka. Starsze dzieci mogą mieć poczucie, że jest ograniczana ich wolność lub dokonuje się ,,zamach” na ich podstawowe prawa. Rozmawiajmy z nimi o tym i uświadamiajmy, czemu ma to służyć.
          6. Bądźmy odpowiedzialni – obecna sytuacja jest świetną lekcją empatii, wrażliwości, odpowiedzialności za rodzinę, kolegów i koleżanki z klasy, sąsiadów. Od naszych zachowań zależy teraz zdrowie i życie innych ludzi.
          7. Zadbajmy o potrzeby dzieci – one teraz bardzo potrzebują rozmowy z bliskimi: z kolegami. To dobry moment, by pamiętać o nowych technologiach i ich wykorzystaniu.
          8. Uczmy się razem zdrowych nawyków, bądźmy wzorem do naśladowania. Pokażmy jak myć ręce, jak zasłaniać usta, jak dbać o wypoczynek, sen, dobry nastrój.
          9. Zadbajmy o innych – może w tej trudnej sytuacji spróbujmy się zająć czymś użytecznym, może razem z dzieckiem wesprzyjmy słabszych, którzy potrzebują naszej pomocy.

           

          Mam nadzieję, że powyższe informacje okażą się pomocne w rozmowie z dziećmi. Być może macie już Państwo taką rozmowę za sobą i własne doświadczenia w tym temacie. Bez względu jednak na to, czy jest już po rozmowie, czy przed, pamiętajmy o potrzebach naszych dzieci, nie tylko tych materialnych. Wykorzystajmy ten czas ,,siedzenia w domu” najlepiej jak potrafimy, m.in. może właśnie na odrobienie własnych zaległości w rozmowach z dzieckiem.

          Życzę dużo satysfakcji z odbytych rozmów oraz dużo zdrowia i optymizmu.

           

           

                                                                        

                                                                            Pedagog szkolny Ilona Ćwiklińska

           

           

           

           

          Opracowanie: na podstawie porad psychologa dr Magdaleny Śniegulskiej i psycholog Moniki Filipowskiej.

           

           

           

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim
      • 041 2663693 - Trzeciaków 041 2633535 - Sienkiewicza
      • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim, ul. Trzeciaków 35, ul. Sienkiewicza 67 B, Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych