• W świątecznym nastroju

• W dniu 19 grudnia 2022 roku klasa IIa pod kierunkiem p. Iwony Post wystawiła jasełka bożonarodzeniowe. Piękny świąteczny występ z zaciekawieniem obejrzeli uczniowie klas 0-IV wraz z nauczycielami oraz dyrekcją szkoły, a w godzinach popołudniowych rodzice uczniów oraz mieszkańcy osiedla Henryków – Piaski. Bajkowa sceneria, wspaniałe stroje i młodzi artyści dostarczyli oglądającym wiele niezapomnianych wrażeń. Jasełka w wykonaniu naszych wychowanków wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój.

• Pomaganie jest fajne!

• Kolejny rok nauczyciele i uczniowie PSP1 współpracują z fundacją Bo w nas jest moc. Tym razem na 3 dni przed świętami Bożego Narodzenia przekazali zebrane nakrętki.👏🏻👏🏻👏🏻🎄🎄🎄😊

#FundacjaBowNasjestMoc

• Pomoc dla zwierzaków

• Jak co roku w naszej szkole zorganizowana została akcja „Pomoc dla zwierzaków”, mająca na celu wsparcie działalności stowarzyszeń - „Animals”, „Podaj łapę” oraz schroniska „Janik”. Z inicjatywy wychowawców klas 1a, 3c, Samorządu Uczniowskiego klas 1-4 i 5-8 oraz rodziców, którym leży na sercu los czworonogów, udało się zebrać dużą ilość karmy i darów rzeczowych. Za okazaną wrażliwość pokrzywdzonym i bezbronnym zwierzętom wszyscy uczniowie klas biorących udział w zbiórce otrzymali podziękowania i dyplomy. Zwieńczeniem akcji było obejrzenie i wysłuchanie prelekcji „Nie kupuj – adoptuj” przeprowadzonej przez wolontariuszy Stowarzyszenia „Animals”.

• Święta tuż, tuż….

• Klasa 1b uczestniczyła w warsztatach plastycznych w Renowatorii. Dzieci wykonały bożonarodzeniowe choinki z kolorowych tkanin. Zajęcia zakończyły się zabawą przy ognisku w pięknej zimowej scenerii.

• Pomagamy Ukrainie

• Serdeczne podziękowania dla wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas z naszej szkoły, którzy uczestniczyli w akcji zorganizowanej przez Rycerzy Kolumba „Solidarni z Ukrainą".

• „Spotkanie z poezją”

• 13 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się spotkanie autorskie Aleksandry Szczepaniak – w którym uczestniczyli koledzy i koleżanki z jej klasy 8d oraz klas 4b i 1b wraz z opiekunami.
            Pasją dziewczynki jest pisanie wierszy i opowiadań w domowym zaciszu, które pozwalają jej przenieść się w magiczny świat wyobraźni - świat marzeń. Dziś mogliśmy usłyszeć kawałek tego świata, w który wprowadziły nas utwory naszej poetki. Wiersze recytowały koleżanki Oli, a opowiadania czytali goście zaproszeni do biblioteki.

Przygoda z pisaniem zaczęła się bardzo wcześnie, bo już w pierwszych latach szkoły podstawowej. Tematyka wierszy bohaterki spotkania jest różnorodna, Ola pisze o tym, co jej bliskie, a bliskie są jej natura, ojczyzna, relacje międzyludzkie, wartości, takie jak: miłość, przyjaźń, szacunek. Utwory pokazują wiele emocji, a czytelnikom dostarczają wielu wzruszeń.
            Aleksandra za swą twórczość została wielokrotnie wyróżniona i nagrodzona. Oto jej sukcesy: laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Popisz się talentem” za opowiadanie ,,Magiczne Krzemionki”, wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Popisz się talentem” w kategorii bajka, nagroda specjalna w V Ogólnopolskim Konkursie Literackim pt. ,,Wiersz o Babci i Dziadku” – za wiersz ,,Królowa Babcia”, wyróżnienie w konkursie ,,Zacznij myśleć selektywnie” za tekst piosenki ,,Selektywny rap”, wyróżnienie w Konkursie Literackim ,,Małe teksty, wielka moc”, I nagroda XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Janusza Korczaka – za zbiór wierszy, wyróżnienie Jal Prize w XVII Międzynarodowym Konkursie Haiku Dzieci Świata - temat ,,Miasta”, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim ,,Zwierzolub Literacki” za wiersz ,,Czy miłość…”, laureatka III miejsca w II Wojewódzkim Konkursie Literackim „Piękno stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości św. Jana Pawła II”.
            Trzy z nagrodzonych wierszy Aleksandry: „Historia miłości”, „Droga do wolności” oraz „Zachwycacz” zostały opublikowane w tomiku poezji „Zachwycacz - dwudziesta ósma Randka z Erato” wydanym przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Króla Maciusia Pierwszego w Płocku.

• Świąteczne skrzaty

• Z okazji mikołajek uczniowie klasy 3c udali się do pracowni artystyczno – edukacyjnej „Renowatoria”, gdzie samodzielnie i w niepowtarzalnym stylu wykonali świąteczne skrzaty. Po twórczej pracy był czas na poczęstunek, który przygotowały mamy tej klasy.

• Mamy prawa, mamy też obowiązki

• 1 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole 33. rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Z tej okazji uczniowie klasy VI a pod opieką wychowawcy i pedagoga szkolnego przygotowali apel upamiętniający dzień 20.11.1989 r. – bo to właśnie wtedy Zgromadzenie Ogólne ONZ zatwierdziło najważniejszy w świecie dokument zawierający prawa i wolności dzieci.

W obu budynkach szkoły na holach pojawiły się tablice informacyjne, przypominające dzieciom ich przywileje, a w klasach odbyły się również zajęcia tematyczne. Podczas spotkania w sali gimnastycznej pani pedagog podkreśliła, że równie ważne jest, by posiadając własne prawa, nie ograniczać praw innych ludzi: kolegów, koleżanek, czy osób dorosłych. Każdy ma bowiem przywilej do życia w pokoju, miłości i poczuciu bezpieczeństwa. Należy też pamiętać, że oprócz praw, mamy też obowiązki, wynikające z ról, jakie pełnimy: bycia uczniem, dzieckiem, Polakiem, człowiekiem.

• Andrzejki marzeń w klasie 3b

• 30 listopada klasa 3b przeniosła się do świata magii. Fantastyczna dekoracja sali, maski, kapelusze, peleryny, pokazy magików i oczywiście wróżby wprowadziły nas w andrzejkowy nastrój. W tej tajemniczej krainie bawiliśmy się doskonale, a wspomnienia pozostaną z nami bardzo długo. Kochani Rodzice, bardzo serdecznie dziękujemy za przygotowanie dekoracji andrzejkowej oraz pyszności kulinarnych. Zabawa była wspaniała !!!