• HEJ KOLĘDA, KOLĘDA...

          • "Jest taki czas, co łzy w śmiech zmienia, Jest taka moc, co smutek w radość przemienia, Jest taka siła, co spełnia marzenia… To właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia."
            Radosnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze, samych szczęśliwych dni w nadchodzącym Roku 2024 Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu, uczniom i ich rodzinom oraz wszystkim sympatykom naszej szkoły życzy Samorząd Szkolny z Opiekunami.
            Tak wspólnie kolędowaliśmy:

          • Świąteczne przedstawienie w grupie „Słoneczek”

          • Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji dzieci z grupy 0a postanowiły zrobić niespodziankę dla rodziców. 19 grudnia odbyło się przedstawienie, w którym maluchy zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie oraz wokalne. Po występie wspólnie uczestniczyły w klasowej Wigilii. Było smacznie i nastrojowo, wszyscy poczuli prawdziwą magię świąt.

          • Wizyta Świętego Mikołaja

          • 6 grudnia dzieci z grupy 0a "Słoneczka” odwiedził Mikołaj. Został przyjęty szczególnie uroczyście. Były piosenki, wiersze, a także mnóstwo pytań, przytulanki i śmieszne zdjęcia. Niecodzienny gość otrzymał od dzieci laurki i został zaproszony ponownie w przyszłym roku.

          • Połączyli przyjemne z pożytecznym

          • 6 grudnia uczniowie klasy 2b i 2a uczestniczyli w podsumowaniu projektu ,,ZIELONA MATEMATYKA W OSTROWIECKIM BROWARZE KULTURY ODKRYTA''.
            Dzięki zajęciom uczniowie  przekonali się, że matematyka jest naprawdę wszędzie i dzięki niej można zrozumieć ekologię, a także zmienić swoje nawyki. Za udział w projekcje wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe książki.W mikołajkowej atmosferze rozstrzygnięto konkurs na najładniejszego lapbooka, w którym I miejsce zajęła Julia Kacuga z klasy 2b, II miejsce Weronika Galec z klasy 2a, a III miejsce Laura Pietrzykowska z klasy 2b.

          • Udział klas 7. w programie profilaktycznym "Wyspa skarbów"

          • Klasy siódme wzięły udział w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez  wykwalifikowanych trenerów, w ramach programu profilaktycznego "Wyspa Skarbów". Celem programu jest zapobieganie zachowaniom ryzykownym, takim jak uzależnienia oraz wzmacnianie czynników chroniących i osłabianie czynników ryzyka. Program miał również wzbudzić u młodzieży refleksję nad ważnymi wartościami, nad stylem życia oraz zachęcić do zachowań prozdrowotnych. 

          • Pamiętamy…

          • Już po raz piąty nasza placówka uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji MEiN „Szkoła pamięta”, której celem jest m.in. poszanowanie polskiej tradycji oraz pielęgnowanie miłości do Ojczyzny i jej historii. W ramach tego przedsięwzięcia w bieżącym roku szkolnym Samorząd Uczniowski przygotował okolicznościową gazetkę poświęconą majorowi Eugeniuszowi Gedyminowi Kaszyńskiemu pseudonim „Nurt”, majorowi Janowi Piwnikowi „Ponuremu”, majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu – „Hubalowi” oraz kapitanowi Stanisławowi Pałacow „Mariańskiemu”.

            Szkolna inicjatywa była nawiązaniem do lokalnego wydarzenia z 29 września 2023 roku związanego z odsłonięciem muralu poświęconego wspomnianym wyżej bohaterom ziemi świętokrzyskiej. Ten niezwykły obraz zdobi ścianę budynku 103. Batalionu Lekkiej Piechoty 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Ostrowcu Świętokrzyskim i powstał z inicjatywy Fundacji „Nowa Przestrzeń”. Do akcji „Szkoła pamięta” aktywnie przyłączyła się klasa 6a, która odwiedziła pobliski cmentarz. Uczniowie uporządkowali bezimienne groby i zapalili na nich znicze.

          • XL Złaz Jesienny Szlakiem majora „Ponurego” – Szczytniak 2023

          • 18 listopada uczniowie klas 6a, 7c i 8a wzięli udział w rajdzie pieszym, którego głównym organizatorem był ostrowiecki oddział PTTK. Wycieczka miała na celu przede wszystkim uczczenie pamięci legendarnego dowódcy AK majora Jana Piwnika „Ponurego” oraz poznanie walorów przyrodniczych i krajoznawczych Gór Świętokrzyskich. Ciekawym punktem w programie złazu była wizyta w rodzinnej miejscowości legendarnego dowódcy AK - Janowicach. 

            Dzięki gościnności wójta gminy Waśniów – p. Krzysztofa Gajewskiego, uczniowie zwiedzili Izbę Pamięci, gdzie zgromadzono m.in. osobiste przedmioty należące do Majora, a także obejrzeli dokument o jego życiu i działalności oraz historii Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”. Następnie uczestnicy rajdu udali się do Nagorzyc, gdzie zapalili znicz pamięci na grobie kpt. Stanisława Pałaca „Mariańskiego” - dowódcy III Zgrupowania Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”. Wspólną wyprawę zakończyło ognisko turystyczne z konkursami.

          • Artystyczne sukcesy uczniów klas drugich

          • Uczniowie klas drugich licznie przystąpili do cyklu wydarzeń "Niepodległa" z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W Osiedlowym Domu Społecznym "Malwa", który był organizatorem konkursów, w zmaganiach recytatorskich II miejsce zajął Szymon Piotrowski z kl.2a, III miejsce - Julia Dziewięcka z kl.2a, a wyróżnienia otrzymali - Julia Kacuga z kl.2b oraz Anna Jaglińska z kl.2c. W konkursie plastycznym I miejsce zdobyła Kinga Leżuch z kl.2c, III miejsce - Julia Adamska z kl.2b, a wyróżnienia - Iga Durys z kl.2a oraz Szymon Piotrowski z kl.2a. Julia Dziewięcka z kl. 2a wzięła udział w XIX Przeglądzie Pieśni Patriotycznych i Legionowych w Miejskim Centrum Kultury. Wyróżnionym dzieciom serdecznie gratulujemy artystycznych sukcesów!

          • Biało - Czerwona PSP nr 1

          • 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i swoją pamięć o historii nasza społeczność szkolna zamanifestowała na różne sposoby. Zapraszamy do obejrzenia patriotycznej galerii zdjęć.

            • Uczniowie klasy 3c z lekcją historii w Publicznym Przedszkolu nr 12
            • Uczniowie klasy 4c prezentowali PSP nr1 w międzyszkolnym konkursie recytatorskim pt. "Niepodlegla" w kategorii 9-12 lat, , zorganizowanym przez Osiedlowy Dom Społeczny "Malwa". Bartosz Kasiński zajął III miejsce, dyplomy za udział otrzymały uczennice: Antonina Karbowniczek, Zofia Mucha i Zofia Nowak.
            • Występ artystyczny przygotowany przez klasę 3b i 3c wraz z wychowawcami
            • II miejsce w XIX Przeglądzie Pieśni Patriotycznych i Legionowych dla zespołu wokalnego SEPTYMKI w składzie: Antonina Batorska, Lena Krawczyk, Aleksandra Mrozińska, Antonina Leśkiewicz, Gabriela Rzepka. Dyplom za udział w konkursie otrzymał Jakub Stankiewicz-Pożoga.
            • Aktywne przygotowania do Narodowego Święta Niepodległości ​​​​​​​
            • Szkolni detektywi z klas siódmych i ósmych na tropie Ojców Niepodległości escape room "Stary kadr" (drukasy.pl)
            • #SzkołaDoHymnu2023
            • Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego PSP nr 1 celebrują 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wraz z mieszkańcami naszego miasta
            • Ostrowieckie Biegi Niepodległości 2023 i Nasi wspaniali biegacze
            • Zosia Nowak z kl.4c zajęła II miejsce w organizowanym przez S.M.Krzemionki i ODS "Malwa" konkursie plastycznym " Niepodległa". Serdecznie gratulujemy!
          • „Co dwie głowy, to nie jedna”

          • W dniu 9 listopada 2023 r. w PSP nr 1 odbył się II Międzyszkolny Konkurs Matematyczno- Przyrodniczy „ Co dwie głowy to nie jedna” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Uczniowie klas szóstych szkół podstawowych z naszego miasta rozwiązywali różne zadania matematyczne, biologiczne i geograficzne na gruncie zabaw, gier i łamigłówek logicznych. W ośmiu konkurencjach rywalizowały ze sobą następujące szkoły: PSP 1, PSP 3, PSP 4, PSP 7, PSP 9, PSP 10, NSP im. St. Konarskiego, NSP „Dwunastka”. Wspólne zmagania okazały się wspaniałą zabawą, nauką i jednocześnie lekcją wzajemnego współdziałania, odpowiedzialności i budowania relacji w grupie rówieśniczej.

            Nasz gość specjalny -Pan Wiceprezydent Artur Łakomiec wręczył wszystkim uczniom dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
            Wyniki konkursu: 

            I miejsce - Borys Cybulski i Filip Młynarczyk PSP 4

            II miejsce - Igor Rzeźnik i Aleksander Kurek PSP 1

            III miejsce - Oliwier Maj i Filip Skwarliński PSP 7

          • Lekcja historii

          • 08 listopada uczniowie klasy 3c wybrali do Publicznego Przedszkola nr 12. Swoim młodszym kolegom i koleżankom zaprezentowali wiersze i piosenki  związane ze 105. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Podniosła atmosfera, piękne stroje sprawiły, że przedszkolaki w ciszy i skupieniu wysłuchały ,,Koncertu Pieśni Patriotycznych”.

          • Przerwa na czytanie

          • W ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych, podczas zajęć bibliotecznych uczniowie uczestniczyli  w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pod hasłem „Przerwa na czytanie”. Wydarzenie to odbyło się również w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Jej organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Uczniowie czytali książki przyniesione z domu lub wypożyczone z biblioteki szkolnej. Podczas akcji czytano bajki i opowiadania dla najmłodszych, komiksy, lektury szkolne, powieści młodzieżowe, fantastykę i książki hobbystyczne. Akcja miała na celu promocję czytelnictwa oraz zachęcenie do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu.

            #przerwanaczytanie

            #całaPolskaczytadzieciom

          • Spotkania z Tradycją

          • Dziś trudno wyobrazić sobie, że kiedyś nie było pralki, proszku do prania czy płynu do płukania. Nasze prababcie i praprababcie kiedyś z higieną radziły sobie w zupełnie inny sposób. Jak to wyglądało dziesiątki lat temu? Przekonali się o tym uczniowie klasy 2a i 2b,którzy w Miejskim Centrum Kultury obejrzeli przedstawienie teatru obrzędowego ,,Pranie”. Obrzęd prania zaprezentowali dzieciom członkowie Koła Gospodyń Wiejskich Słoneczny Krąg z Bodzechowa. Podczas spektaklu młodzi widzowie poznali tradycje ludowe regionu świętokrzyskiego i doskonale się bawili..

          • Międzynarodowy Dzień Mediacji

          • ​​​W dniach 16-20 października 2023 r. w całej Polsce był obchodzony Tydzień Mediacji. Z tej okazji uczniowie klasy 7b zostali zaproszeni do Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie wzięli udział w warsztatach pt. „Mediacja w postępowaniu karnym ze szczególnym uwzględnieniem roli pokrzywdzonego”, prowadzonych przez mediatora, Panią Monikę Spyrek–Młodawską. 

            Nasi wychowankowie uczestniczyli w symulacji mediacji i sprawy sądowej, podczas której wcielili się w role: sędziego, prokuratora, oskarżonych, pokrzywdzonych, obrońcy i świadków zdarzenia. Z przewodniczącym II Wydziału Karnego, sędzią Dariuszem Barczakiem, uczniowie rozmawiali o obowiązującym prawie oraz możliwych konsekwencjach naruszenia go. To była bardzo pouczająca i ciekawa lekcja, umożliwiająca poznanie tajników zawodów prawniczych.

          • Halloween moc wrażeń podczas zajęć kulturowych

          • Dnia 30 października w klasach 1-3 odbyły się zajęcia dotyczące obyczaju Halloween o charakterze kulturowym. Dzieci poprzebierane w kolorowe stroje poznały słownictwo w języku angielskim, które dotyczyło tego święta. W międzyczasie odbyła się zabawa pod tytułem "Halloween salad" oraz robienie mumii z papieru toaletowego. Na koniec chłopcy i dziewczynki zajadali się przygotowanym przez nich samych halloweenowym poczęstunkiem.

          • Mistrz wędkowania

          • Kacper Ciuk uczeń klasy 7C został zwycięzcą cyklu zawodów spławikowych Grand Prix Okręgu PZW w Kielcach. Po serii czterech zawodów, w których zajął następujące miejsca: Brody -1, Strawczyn - 2, Częstocice - 2, Barycz - 4, Kacper został najlepiej wędkującym metodą spławikową kadetem w naszym Okręgu. Ten świetny rezultat zapewnił mu start w Grand Prix Polski w przyszłym roku.Gratulujemy🥇🎣🐟

          • „GREETINGS FROM EUROPE” – pozdrowienia z Europy

          • Różnorodność językowa, wielojęzyczność i nauka języków obcych przez całe życie to najważniejsze przesłanie w Europie 26 września każdego roku, czyli w dniu ogłoszonym przez Radę Europy - Europejskim Dniem Języków. W naszej szkole obchodziliśmy tydzień językowo – kulturowy, podczas którego odbyło się wiele atrakcyjnych wydarzeń ukazujących bogactwo językowe i kulturowe naszego kontynentu oraz promujących naukę języków obcych. Na lekcjach języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego i niemieckiego uczniowie poznawali różnorodność językową Europy poprzez gry i quizy, łamigłówki, łamańce językowe, wierszyki, zagadki, piosenki, naukę podstawowych zwrotów. 

            Zapoznali się też z ciekawostkami dotyczącymi krajów i języków europejskich, co rozbudzało ich zainteresowanie i motywację do nauki. W ramach urozmaicenia zajęć uczniowie mogli przebrać się na lekcję za wybraną osobę z danego kraju europejskiego i zaprezentować ją klasie, co stworzyło okazjędo zgłębienia tradycji i zwyczajów panujących w tych państwach.Uczniowie mogli także posłuchać, jak brzmią powitania w wielu językach, dowiedzieć się więcej o alfabecie, symbolach czy flagach innych krajów europejskich. Chętnie włączyli się również do ozdobienia korytarza naszej szkoły plakatami zachęcającymi do nauki języków obcych. Ponadto uczniowie klas 7-8 mogli wykazać się znajomością języka angielskiego, biorąc udział w szkolnym dyktandzie „Inaczej słyszę, inaczej piszę”, w którym najlepsze wyniki uzyskali: Kacper Mazurkiewicz z kl. 8b - I miejsce, Aleksandra Annarumma z kl. 7a - II miejsce, Kornelia Kapsa z kl. 8a - III miejsce oraz Aleksandra Kargul z kl. 8a - wyróżnienie. Natomiast chętni uczniowie klas 5-6 przystąpili do szkolnego quizu kulturowego, sprawdzającego wiedzę o krajach anglojęzycznych. Zwycięzcami zostali: Artem Sulyma z kl. 6b - I miejsce, Michał Ćmiel z kl. 5c - II miejsce i Katarzyna Jaromin z kl. 5a - III miejsce. Tydzień językowo - kulturowy z okazji Europejskiego Dnia Języków uświadomił naszej społeczności szkolnej nie tylko różnorodność kulturową i językową Europy, ale także to, jak ważna jestznajomość języków obcych, dzięki której zwiększają się możliwości dostępu do wiedzy, poznawania innych kultur i nowych ludzi.

          • Jesienne impresje

          • Jesień to magiczna pora roku. Oczarowuje feerią barw: złotem liści, ugrami traw, purpurą jabłek i jarzębin, fioletami śliwek i wrzosów, brązami leśnych kapeluszy. Otula świat babim latem, odurza zapachami igliwia, liści i dojrzałych owoców. Te wspaniałe doznania inspirują twórców do kreacji artystycznych. Na zajęciach plastycznych z elementami arteterapii i terapii ręki w klasie 2c i 1b powstały piękne prace.

          • Czujemy się bezpiecznie

          • ​​​​​​Każdego roku podejmujemy wiele działań, by uczniowie czuli się w szkole i w drodze do niej bezpiecznie. We wrześniu wychowankowie klas siódmych odbyli zajęcia z socjoterapeutą, w trakcie których rozmawiali o bezpiecznych zachowaniach w sieci. Omówione zostały problemy związane z hejtem oraz zasady korzystania zmediów społecznościowych. Również w klasach starszych miały miejsce spotkania z przedstawicielem policji, dotyczące bezpiecznego zachowania w przestrzeni cyfrowej i konsekwencji wynikających z nieprawidłowego korzystania z tej przestrzeni. Uczniowie dowiedzieli się, że chociaż są nieletni, odpowiadają za swoje czyny przed sądem. 

            W październiku odbyły się pogadanki z panią dzielnicową, w której wzięły udział najmłodsze dzieci z klas I - IV i oddziału przedszkolnego. Rozmowy toczyły się wokół tematu bezpiecznej drogi do i ze szkoły, w tym poruszania się po drodze jako pieszy lub rowerzysta. Przypomniane zostały również numery telefonów alarmowych. Zdobytą w ten sposób wiedzę uczniowie dodatkowo utrwalają podczas zajęć z wychowawcami, pedagogami i psychologami szkolnymi. Nasi podopieczni wiedzą, że bezpieczeństwo jest bardzo ważne, wiedzą również, że zależy ono od nas samych.

          • „Światowy Dzień Uśmiechu"

          • 6 października uczniowie klasy 2a obchodzili „Światowy Dzień Uśmiechu”. Tego dnia udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej i uczestniczyli w zajęciach pt. „Świętujemy Dzień Uśmiechu”. Od Pani bibliotekarki dowiedzieli się, że pomysłodawcą tego radosnego dnia, był Harvey Ball - autor znanego na całym świecie symbolu żółtej, uśmiechniętej buzi, tzw. „Smiley Face”. Dzieci rozmawiały o swoich emocjach, czego dowodem były wykonane przez nie prace plastyczne na temat „Co sprawia nam uśmiech i radość życia” oraz „Uśmiechnięta buźka”. Wysłuchały też humorystycznych wierszyków. Był to dla wszystkich wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu i radości.

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim
      • 041 2663693 - Trzeciaków 041 2633535 - Sienkiewicza
      • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim, ul. Trzeciaków 35, ul. Sienkiewicza 67 B, Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych